İkinci el otoda sazan sarmalı uyarısı

İnternet üzerinden aracını satılığa çıkaran A.B.’yi telefonla arayan bir kişi, bu aracı 950 bin liraya almayı kabul etti ve ilanı kaldırmasını söyledi. İddiaya göre telefonla arayan kişi, A.B.’nin ilanı kaldırmasının hemen ardından ilanın fotoğraflarını kendi ismiyle tekrar 750 bin liradan satışa koydu. Araç sanki kendi aracıymış gibi ilanı yayımladı. Piyasanın yaklaşık 150 bin ile 200 bin lira altında olan ilanı gören bir başka alıcı, arayıp aracı o fiyata almak istediğini söyledi.

SAZAN SARMALI

Sazan Sarmalı adı verilen yöntemle, aracın asıl sahibi ile 950 bin liralık aracı 750 bin liraya almak isteyen kişiyi noter yakınlarında buluşturmak olayın ilk aşaması. Dolandırıcı, A.B.’ye aracı 950 bin liraya alacağını söyleyip onu noter yakınına çağırıyor. Diğer kişiyi de, aracı 750 bine satacağını söyleyip çağırıyor. İşin püf noktası ise iki tarafa da aracı, “Ben komutanıma, müdürüme ya da bir başka yakınıma alıyorum ya da onun aracını satıyorum” sözleriyle tarafları ikna etmek. Aracı uygun fiyata aldığını düşünen kişi 750 bin lirayı dolandırıcının hesabına geçerken alım satım işi oldubittiye geliyor. Konuyla ilgili çalışma başlatan Dolandırıcılık Büro ekipleri A.B.’nin olayla ilgisinin olmadığını ortaya çıkardı.

YETKİLİLERDEN UYARI

Paranın da gönderilen IBAN üzerinden, kripto para piyasalarına aktarıldığı tespit edildi. Son zamanlarda bu Sazan Sarmalı, vurgununun arttığı belirtilirken yetkililer araç alım satımında dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx