Pakistan, Mısır ve İran Dışişleri Bakanları Gazze’deki Son Durumu Ele Aldı

Pakistan Dışişleri Bakanı Jalil Abbas Jilani, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Gazze’deki son durumu ele aldı.

Bakan Jilani, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile yaptığı telefon görüşmesinde, çatışmanın tırmanmasının önlenmesi, sivillerin toplu cezalandırmadan, açlıktan ve yerlerinden edilmesinden korunmasına vurgu yaptıklarını kaydetti.

Jilani, Abdullahiyan ile yaptığı görüşmede de Gazze’deki krizi, sivillerin öldürülmesini ve yerlerinden edilen Filistinlilerin ele alındığını belirterek, çatışmanın tırmanmasının durdurulması için acil adımların atılması ve insani yardımın temin edilmesi konusunda İranlı mevkidaşıyla mutabık olduklarını vurguladı.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 299’u asker 1309 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 2 bin 778 kişinin öldüğünü, 10 binden fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 59 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 1250 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İsrail’in saldırılarında ayrıca 11 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan’ın güneyindeki İsrail sınırında 8 Ekim’den bu yana Hizbullah ve İsrail ordusu arasında çıkan çatışmalarda ise şu ana kadar 3 sivil ile 4 Hizbullah milisi ve 2 Filistin İslami Cihad Hareketi üyesi öldü.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx