Meksika’da halk, kartele savaş açtı:14 ölü

Yetkililer, çatışmalarda hayatını kaybedenlerden 10’unun kartel mensubu olduğunu, kasaba sakinlerindense 4 kişinin öldüğünü açıkladı. Çok sayıda kişinin de kayıp olduğu ifade edildi.

Mexico eyaletinin valisi Delfina Gomez konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Böyle olayların bir daha yaşanmaması için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Eyaletin güvenlik sekreteri Andres Andrade Tellez, perşembe günü La Familia Michoacana kartelinin bir hücresine bağlı kişilerin kasaba sakinlerinden haraç istediğine dair orduya ihbar geldiğini söyledi.

New York Times’ın haberinde cuma günü kartel üyelerinin kasabaya geldiği ancak burada pala ve av tüfekleriyle karşılandığı aktarıldı. Kartel üyelerini kovalayan kasaba sakinlerinin, yakaladıkları kişilere palalarla saldırdıkları belirtildi.

Kamu güvenliği politikalarına odaklanan araştırma enstitüsü México Evalúa’dan Sandra Ley olayla ilgili, “Kasaba sakinleri bunu bıkkınlık ve çaresizlik duygusuyla yaptı. ‘Artık yeter’ dediler” değerlendirmesini yaptı.

Meksika’da haraç vakaları geçen yıl rekor seviyeye ulaşmıştı. Resmi verilere göre, ülkedeki her 100 bin kişilik nüfusta 8 haraç vakası görülüyor.

Uzmanlar Meksika’daki suç çetelerinin son dönemde uyuşturucu kaçakçılığından uzaklaşarak, haraç temelli bir gelir modeline yöneldiklerini belirtiyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx