İstanbul Üniversitesi’nde ‘ziyaretçi’ toplantısı

İSTANBUL – İstanbul Üniversitesi aldığı kararla, üniversite kampüslerini öğrenci olmayanların ziyaretine açtı. Üniversitenin ziyarete açılmasının ardından, amfilere giren ziyaretçiler tartışma yarattı. Öğrenciler tarafından tepkiyle karşılanan üniversite kararı 13.30’da protesto edildi. Yaşananlar üzerine üniversite, ‘ziyaretçi’ kararını değerlendirmek üzere toplantı gerçekleştiriyor. Öğrenciler, üniversitenin uygulamayı iptal etmesini bekliyor.

‘FOTOĞRAFTAKİ İDARİ AMİRDİ’

Dışarıdan ziyaret uygulaması başlatılan İstanbul Üniversitesi’nde artık öğrencilerin yanı sıra turistler de yer alıyor. Uygulamanın nasıl işlediğini görmek için İstanbul Üniversitesi’ne gittik. Beyazıt Ana Kapı’dan kampüse girişte, yanında çanta taşıyanlar X-ray cihazından geçiriliyor. Çantası olmayanlar ise direkt okula girebiliyor. Bir süre kampüs etrafında dolaştıktan sonra tartışma yaratan fotoğrafın çekildiği Hukuk Fakültesi Amfi-1 salonuna gittik. Kapısı açık olan dersliğe girmek isteyene kim olduğu sorulmuyor. Görüştüğümüz görevliler, kimin öğrenci olup olmadığını ayırt edemeyeceklerini belirterek, tartışma yaratan fotoğraftaki kişinin ‘idari amir’ olduğunu söyledi.

‘Duvarsız üniversite’ olarak duyurulan uygulamaya öğrenciler tepkili. Hukuk Fakültesi personeli, amfilere öğrenci olmayanların girmesinin yasak olduğunu belirtse de herhangi bir öğrenci kimlik kartı sorgulaması yapılmıyor. Tartışmaların odağındaki fotoğrafla ilgili bazı öğrenciler söz konusu kişinin idari amir olmadığını, kalabalık bir ekibin okulda ve amfide gezdiğini ve okulun aldığı kararın yanlış olduğunu ifade etti.

BİZE ZARAR VERİLSE KİM HESAP VERECEK?

Öğrenciler, ‘misafirlerin’ okulda olmasından rahatsızlık duyarken sorun çıkabileceğinden endişe duyduğunu aktardı. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce) hazırlık öğrencisi Emirhan Keskin, yıllardır hayalini kurduğu okulun öğrencisi olduğunu belirterek, ‘duvarsız üniversite’ uygulamasının yanlış olduğunu söyledi. Keskin, kararın yanlışlığını şöyle anlattı:

“Kampüse dışarıdan, öğrenci olmayanların gelmesini doğru bulmuyorum. Bunun çeşitli nedenleri var. Kampüs, turistik bir noktada yer alıyor. Dışarıdan gelenler içeride çok kolay provokasyon yapabilir. Geçen hafta Çağlayan Adliyesi’nde bir saldırı oldu. Güvenlikle ilgili endişelerimiz var. İnsanlar elini kolunu sallayarak okula giriyor. Gece geç saatlere kadar ders çalışıyoruz. Dışardan gelenler kavga çıkarsa, bize zarar verse bunun hesabını kim verecek.”

‘ÖĞRENCİSİ OLMADIĞIMIZ FAKÜLTEYE GİDEMİYORDUK’

Keskin, ayrıca üniversitenin öğrencisi olmasına rağmen, daha önce alınan rektörlük kararlarını hatırlatarak eleştirisini şu sözlerle ifade etti: “Ben bu okulun öğrencisi olmama rağmen, Edebiyat Fakültesi’ne giremiyordum. Yılın belli zamanlarında rektörlük keyfi kararlar alıp okul öğrencilerini fakültesinin dışındaki yerlere almıyordu.”

Tartışmalar devam ederken, güvenlik görevlileri idari amirlerinin kararı görüşmek üzere toplantıda olduklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx