İsrail’de seçim anketi: Gantz, Netanyahu’yu geride bıraktı

AA

İsrail’de seçim anketinden çıkan sonuç, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun görmek istemeyeceği bir tablo oluşturdu.

Anket, Benny Gantz’ın, Netanyahu’yu geride bıraktığını gösteriyor.

Söz konusu ülkede bugün seçim yapılması durumunda Gantz’ın liderliğini yaptığı Ulusal Birlik Partisi, Netanyahu’nun partisi Likud’u geçiyor.

Gantz’ın partisinin sandalyeleri arttı: Netanyahu kayıplarda

İsrail’deki Maarif gazetesi, “Bugün seçim yapılsa sonuç ne olurdu” sorusunun cevabının arandığı bir anketin sonuçlarını yayınladı.

Seçim yapılsa 120 sandalyeli Meclis’te Ulusal Birlik Partisi’nin 12 yerine 40 sandalyesinin olacağı ifade edilen ankette, halihazırda parlamentoda 32 sandalyesi bulunan iktidardaki Likud Partisi’nin ise 18 sandalye alabileceği belirtildi.

Barajı geçemeyen parti

Ulusal Birlik Partisi’nin, geçen hafta yapılan ankete göre 4 sandalye daha artırdığı sonuçlara göre, mevcut durumda 8 sandalyeye sahip Maliye Bakanı Bezalel Smotrich liderliğindeki aşırı sağcı “Dini Siyonizm” partisi, seçim barajını geçemeyecek ve bu nedenle Meclis’te temsil edilemeyecek.

Ben-Gvir’in sandalye sayısı 10’a çıktı

Parlamentoda 6 sandalyeye sahip Itamar Ben-Gvir liderliğindeki aşırı sağcı “Yahudi Gücü” partisi ise 10 sandalye kazanıyor.

Netanyahu’nun yerine Gantz’ı görmek istiyorlar

Ankette görüşleri alınan İsraillilerin yalnızca yüzde 32’sinin mevcut Başbakan Netanyahu’nun hükümete başkanlık etmeye uygun olduğuna inandığını, yüzde 47’sinin bu pozisyonda Gantz’ı görmek istediğini söyledi; yüzde 21’i ise net bir cevap vermedi.

Savaş zamanında seçim fikrine ret

İsrail’de son haftalarda erken seçime gidilmesi yönünde çağrılar yapılırken Netanyahu, savaş zamanında seçim yapılması fikrini reddediyor.

Başbakan Netanyahu, Gazze’deki İsrailli esirler ve Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği saldırıyı önceden görememeleri nedeniyle İsrail kamuoyu tarafından sık sık eleştirilerin hedefi oluyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx