Emeklinin Yüzünü Güldüren Gelişme: “Mart Ayında Seyyanen Zam Açıklanacak, Tüm Emekli Maaşlarına Bu Miktar Eklenecek”

Yeni yılda açıklanan emekli zam oranından beklediğini bulamayan milyonlarca emekli, bayram ikramiyelerindeki artışın da sınırlı tutulmasıyla adeta açlığa terk edildi.

Türkiye’de görülen yüksek enflasyon karşısında emekli maaşı ile geçinmek günden güne imkansız hale dönüşürken, özellikle en düşük emekli maaşı ile geçinmeye muhtaç bırakılan milyonlarca vatandaşın isyan sesi, siyaset kulislerini adeta yangın yerine çevirmiş durumda.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yapmış olduğu Adana mitinginde, kendisine yönelik “Staj mağdurlarına müjde” sloganlarına verdiği “Daha ne müjdeler vereceğiz” yanıtı, 16 milyonun üzerindeki emeklide yeni bir beklentiye neden olurken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun, konuya ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı.

Erdursun, açıklamanın doğrudan doğruya seyyanen zamma işaret ettiğini belirterek, 31 Mart öncesi yapılacak başka hiçbir düzenlemenin emeklilerin kızgınlığını geçirmeyeceğini belirtti.

AKP kulislerinde zam yapılmayacağına yönelik tavır takınılmasının bilinçli bir strateji olduğunu aktaran Erdursun, seyyanen zam yapılması halinde söz konusu rakamın tüm emekli maaşlarına eşit olarak yansıtılacağını belirtti ve artış için net olarak rakam verdi.

İşte Erdursun’un seyyanen zam hakkında yaptığı dikkat çeken açıklama:

“Erdoğan çok rahat bir ses tonuyla, merak etmeyin daha ne müjdeler vereceğiz diyor. Yani daha her şey bitmedi anlamına geliyor bu. Top bende mesajı veriyor ve günü gelecek, ben açıklamamı yapacağım anlamına geliyor.

Erdoğan bu geçim sıkıntısında ne açıklayabilir, neyin müjdesini verebilir? Staj ve çıraklık mağdurlarının ve Bağ-Kur emeklisinin sorununu çözebilir ancak bunlar yeterli olmayacaktır. Açıklanabilecek tek müjde, emekliye seyyanen zamdır.

“ŞU ÇOK NET Kİ, HÜKÜMETİN GÜNDEMİNDE SEYYANEN ZAM BULUNUYOR”

Bakın şu çok net ki, hükümetin gündeminde seyyanen zam bulunuyor. Şu anda bir strateji izleniyor ve sanki olmayacakmış havası yaratılıyor ancak son açıklamalardan ve rahat tavrından anladığım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli konusunda yeni bir müjde vereceği yönünde.

EMEKLİ MAAŞLARINA NE KADAR EKLEME YAPILACAK?

Erdursun, Türkiye’deki emekli sayısının özellikle EYT sonrasında çok fazla artış yaşadığını belirterek, memurlara verilen 8 bin 77 liraya benzer bir seyyanen artışın mümkün olmadığına dikkat çekti.

Emekliler için yapılacak artışın 2 bin ile 4 bin lira arasında sınırlı tutulacağını belirten Erdursun, SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı fark etmeksizin maaş zammının tüm emeklilere ve eşit miktarda yapılacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx