Çin’den ABD’ye gözdağı… Uzayda soğuk savaş rüzgarı başladı!

Çin, 2030’dan önce Ay’a astronot indirme planlarını açıkladıktan ve ABD ile yeni bir rekabet alanı oluşturduktan bir gün sonra, Salı sabahı uzaya ilk sivil de dahil olmak üzere üç astronot daha gönderdi.

UZAYDAKİ SOĞUK SAVAŞ

NASA, 2025 yılı sonuna kadar Amerikalı astronotları Ay’a geri göndermeyi hedefliyor ve yönetici Bill Nelson, Soğuk Savaş benzeri bir uzay yarışını, bu kez Sovyetler Birliği yerine Çin’e karşı tanımlıyor.

Çin, Pazartesi günü Çin İnsanlı Uzay Ajansı Müdür Yardımcısı Lin Xiqiang’ın 2030 zaman çerçevesi belirlemesi ve orada bilimsel ve teknik araştırma planlarını ortaya koymasıyla, ülkenin uzaydaki varlığını genişletme konusundaki hırslarını netleştirdi ve 2030’dan sonra aya astronot indirmeye yönelik önceki bir zaman çizelgesinin öne çekildiğini resmen doğruladı.

Lin, Pazartesi günü Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, “Genel hedefler, Çin’in 2030’dan önce Ay’a ilk insanlı inişini gerçekleştirmek, Ay yüzeyinde bilimsel keşif ve ilgili teknoloji gösterileri yapmak, mürettebat için bir ulaşım sistemi ve kısa süreli konaklama sistemi geliştirmek ve insan-robot entegre testleri ve diğer kilit teknolojileri geliştirmektir.

Astronotlarımız Ay’da yürüyecek, iniş alanı çevresinde örnekler toplayacak ve bazı yerinde araştırmalar gerçekleştirecek. Bu, alçak Dünya yörüngesinden derin uzaya insanlı görevlerimize öncülük edecek ve insanlığın ayın ve güneş sisteminin kökeni ve evrimi hakkındaki bilgisini derinleştirmeye yardımcı olacaktır” dedi.

“ABD’Yİ GEÇMEK ÇİN’İN EBEDİ RÜYASI”

Uzayda hızla ABD’nin önüne geçmek, “uçsuz bucaksız kozmosu keşfetmeyi” Çin halkının “ebedi rüyası” olarak nitelendiren Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in teknik becerilerinden dolayı gurur duyduğunu belirtti. Fırlatma rampasının altında yer alan bir propaganda afişi ise gözlerden kaçmadı. Afişte hükümet Çin’i uzayda “kendine güvenmeye” çağırdı.

Çin programı uzun zamandır Ay’ın keşfine öncelik veriyor. Çin ve Rusya 2021’de Ay’da bir araştırma istasyonu inşa etmek için ortak bir plan açıklamıştı ve Ay’ın güney kutbuna yakın üssün çalışmalarına 2030’ların ortalarında başlanması planlanıyor.

NASA YETKİLİSİ: UZAYDA ÇOK AGRESİF BİR RAKİP

Pekin, Ay’ın yüzeyinde kalıcı bir yapının nasıl inşa edileceği üzerinde çalışırken robotik 3D baskı deneylerinin yakın bir zamanda gerçekleşmesi bekleniyor.

NASA yöneticisi Nelson, Çin’in uzayda “çok agresif bir rakip” olacağı uyarısında bulundu. “NASA’nın ve inanıyorum ki Birleşik Devletler hükümetinin pozisyonu Ay’a ilk giden biz olmak istiyoruz ve gitmek için hazırlanıyoruz,” dedi. 

İLK KEZ BİR ÇİNLİ SİVİL UZAYA ÇIKTI

Çin’in Long March 2F taşıyıcı roketiyle hareket eden Shenzhou-16 uzay aracı Salı sabahı yerel saatle 9:31’de fırlatıldı ve üç Çinli astronotu Gobi Çölü’ndeki Jiuquan merkezinden Tiangong uzay istasyonuna taşıdı.

Böylece ilk kez bir Çinli sivil uzaya çıkmış oldu. Uzay aracı, Halk Kurtuluş Ordusu Astronot Bölümü’nün iki üyesinin yanı sıra Pekin’deki Beihang Üniversitesi Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Aracı ve Fırlatma Aracı Teknolojisi Bölümü’nde profesör olan Gui Haichao’yu da taşıyacak.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir