Akademi dünyası karıştı: Kurtulmuş susma

Memur ve memur emeklilerinin 2024 yılının ilk 6 ayında alacağı zamlı maaşlar ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarındaki artış oranları belirlendi. Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte Ocak zammı sonrası profesör maaşları 48.124 liradan 72.422 liraya yükselmiş oldu.

AKADEMİ CAMİASI TEPKİLİ

Maaşlara yapılan zamları yetersiz bulan ve diğer memurlarla bir kıyaslama yapan profesörler maaşlardaki dengenin sağlanması gerektiğini belirtti.

Profesörler kendi maaşları ile aynı sürelerde meslek tecrübesi bulunan 1. Sınıf memurlar ve bazı bürokratların maaşlarını kıyaslayarak düzenleme talebinde bulundu.

Buna göre 40 yaşında profesörlüğe ulaşan bir kişi 72 bin 422 lira maaş alacakken, birinci sınıf valiler 18 yıl tecrübe sonunda 96 bin 800 lira maaş alacak.

Öte yandan 1. Sınıf bir hakim de 107 bin lira maaş alacak.

Yaşanan maaş dengesizliğinin akademi dünyası için kötü sonuçlar yarattığını ifade eden akademisyenler “Akademisyenlerin hakları gasp ediliyor. Daha da önemlisi gururları, şevkleri kırılıyor. Bilim yapmak teşvik edilmiyor. Bizler; bilim, teknik, inovasyon üretemeyiz. Bu bir beka meselesidir” diye konuştular.

KURTULMUŞ’A ÇAĞRI

Akademisyenler ayrıca emekli vekil maaşlarından da şikayetçi olarak kendisi de bir profesör olan Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’a seslendi.

Prof. Dr. Kemal Üçüncü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Sn. Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bir profesör olarak emekli vekil maaşının muvazzaf profesörden iki kat yüksek olmasını kabullenebiliyor musunuz? Âdil buluyor musunuz?” diye sordu.

2024 zamları ile birlikte emekli milletvekilleri 77 bin 565 lira maaş alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx