Vehbi Koç Vakfı İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü’nün birincisi Türeci ve Şahin’in oldu

Vehbi Koç Vakfı İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü’nün birincisi Covid-19 aşısını geliştiren Türk kökenli bilim insanları Prof. Dr. Hasret Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’e verildi.

Vehbi Koç Vakfı, her yıl sırasıyla sıhhat, eğitim ve kültür alanlarında üstün muvaffakiyetleri takdir ve teşvik ettiği “Vehbi Koç Ödülü” kapsamında yeni bir ödül kategorisi başlattı.

Vehbi Koç Vakfı İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü’nün birinci kazananları, hayatları boyunca yenilikçi bilimsel çalışmalara öncülük eden ve son olarak da süratle geliştirilen aşıyla pandemi sırasında milyonlarca hayatın kurtarılmasına direkt katkı sağlayan bilim insanları Prof. Dr. Hasret Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin oldu.

Vehbi Koç Vakfı kurumlarından biri olan Koç Üniversitesi’nde düzenlenen merasimde mükafatı Koç Holding İdare Şurası Lideri Ömer M. Koç, Hasret Türeci ve Uğur Şahin’e takdim etti. Koç Holding Erdem Lideri ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Lideri Rahmi M. Koç ise profesörlere Gurur Doktorası diplomalarını verdi.

“ONLARA GÜÇ VE İLHAM VERECEĞİMİZE İNANIYORUZ”

Törende konuşan Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez,

“Ödülümüzü, global yahut bölgesel çapta tesirli, değerli meselelerin aşılmasında ve insanlık için yeni imkânların yaratılmasında değerli muvaffakiyetler elde eden bireylere vereceğiz. Hiç kuşkusuz, tüm dünyada kendilerini bu türlü mefkurelere adayan, son derece kıymetli beşerler var.

Ancak Koç Topluluğu, Vehbi Bey’in ‘Önce Ülkem’ şiarıyla kurduğu, bugün dünyanın dört bir yanında faaliyet gösterse de her şeyini öncelikle bu topraklara, bizim insanımıza borçlu olan bir unsur ile çalışmakta ve yaşamakta.

Bu nedenle, çok değer verdiğimiz bu ödülümüzü, tüm dünya için yarar yaratma muvaffakiyetini göstermiş ve artık nerede yaşarsa yaşasın geçmişiyle ve ondan da kıymetlisi yüreğiyle bu ülkeye bağlı şahıslara vermek istiyoruz.

Böylece, bugün maalesef akıllarında geleceğe ait pek çok soru işareti olduğunu bildiğim pırıl pırıl gençlerimize ‘Evet, ben de yapabilirim, biz de yapabiliriz’ azmini aşılayacağımıza, onlara güç ve ilham vereceğimize inanıyoruz” dedi.

“ÖDÜLÜN BİRÇOK BEŞERE İLHAM VERMESİNİ VE MOTİVASYON SAĞLAMASINI UMUYORUZ”

Prof. Dr. Hasret Türeci şu tabirleri kullandı: “Bu itibarlı mükafata layık görülmek bizim için büyük bir onur zira mert bir karar almanın, bilinmeyen bir yolu seçmenin, kararlılık ve azim ile ilerlemenin yanı sıra insanlık için fark yaratmanın ve insanlığa katkı sağlamanın takdir edilmesi için muhteşem kahraman olmanıza gerek yok.

İnsanlığa hizmet etmeyi ödüllendiren bu özel mükafata layık görülmekten ötürü çok memnunuz. Vehbi Koç Vakfı’nı, bu mükafatı başlatmada gösterdiği kararlılığı için takdir ediyor, mükafatın birçok beşere ilham vermesini ve motivasyon sağlamasını umuyoruz.”

“TEK BİR İNSANI KURTARABİLİRSENİZ, İNSANLIĞI DA KURTARABİLİRSİNİZ”

Vehbi Koç Vakfı’na teşekkür ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Uğur Şahin ise şöyle konuştu:

“Bizlere birinci kere mükafatı kabul etmek isteyip istemediğimiz sorulduğunda çok memnun olduk. Hasret’in konuşmasında altını çizdiği bir şeyi tekrarlamak istiyorum: En başta tek bir kişiyi kurtarmayla başladık.

Bireyselleştirilmiş tıp ile insanlığı kurtarmayı başardık. Tek bir insanı kurtarabilirseniz, insanlığı da kurtarabilirsiniz. Ben de buna benzeri bir alıntıyı paylaşmak istiyorum: ‘Bir kişiyi eğitebilirseniz, insanlığı da eğitebilirsiniz.’”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.