Türk-İş Lideri Atalay ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesi beklentiyi artırdı

Türk-İş Lideri Ergün Atalay evvelki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme istemi Atalay’dan geldi. Atalay, minimum fiyatın kesinlikle artırılmasını istedi. Türk-İş mayıs araştırmasında, bekâr bir çalışanın aylık hayat maliyeti 7 bin 836 lira olarak hesaplandı. Mevcut taban fiyat ise 4 bin 253 lira. Ortada 3 bin 583 lira fark var.

Görüşmede enflasyondaki artışa dikkat çeken Atalay, taban fiyatın kapsamı dışında kalan taşeron ve süreksiz emekçilerin takıma alınmasını, ikramiyelerin bayram öncesi ödenmesini talep etti. Emeklilikte yaşa takılanlar için de tahlil isteyen Atalay, emekli maaşlarının artırılması gerektiğini kaydetti.

Kamuda da yaklaşık bir milyon personel için geçen yıl iki yıllık kontrat imzalandı. Taban fiyat 4 bin 100 TL’ye çıkarıldı. Fiyatlara 2021-2022’nin birinci altı ayı için yüzde 12, başka altı aylar için yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında artırım yapıldı. Taban fiyatın artması durumunda bu kontratta de değişiklik yapılması gerekebileceği söyleniyor. Mümkün bir artış, 65 yaş aylığından işsizlik maaşına, Genel Sıhhat Sigortası primlerinden süreksiz iş göremezlik ödeneğine kadar birçok kalemi etkiliyor.

ERDOĞAN NET CEVAP VERMEDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.