Tabipler, Bakan Bilgin’e SGK’daki yolsuzluk evrakını sordu

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın internet sitesinde yapılan duyuruda Toplumsal Güvenlik Kurumu’nu ziyana uğratan süreçler ile ilgili Kurum müfettişlerinin gerekli tespitleri yaptığı, ilgililer hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunulduğunun duyurulduğunu hatırlatan tabipler, SGK’yı ziyana uğratan, kişi, kurum ve firmaların kamuoyuna açıklamasını istedi.

Bakan Vedat Bilgin’in 5 Kasım 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komitesindeki görüşmeler sırasında  ifade ettiği “Yolsuzlukla ilgili tezlerin üzerine gittik. Neticelendiği vakitte kamuoyunun zati bilgisine sunacağımdan tereddüttünüz olmasın” sözlerini hatırlatan Dr. Ergün Demir ile Dr. Güray Kılıç, Bakanlığın internet sitesinde 23 Ağustos 2022 tarihindeki duyuruda, kurumu ziyana uğratanlarla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulduğunun duyurulduğunu belirterek, “SGK’yı uğratan, çalan, çırpan, yolsuzluk yapan, kamu kaynaklarına ziyan verenleri açıklamaya, usulsüzlük ve yolsuzluk dosyasının ayrıntılarını kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz” dedi.

“BAKAN YA DA ÜST SEVİYE YETKİLİ İRTİBATI VAR MI?”

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun mevzuyla ilgili verdikleri soru önergelerinde ki sorulara da dikkat çeken hekimler, “Bu sorulara Bakan Vedat Alım şimdi karşılık vermediği üzere Adliyede de hata duyurusu evrakının sır üzere saklanmaya çalışıldığı gözlemleniyor. Milletvekillerinin sorularını bir kere de biz soruyoruz:

* Soruşturma kapsamında kamunun uğradığı zararın ölçüsü tam olarak ne kadardır?

* Soruşturma kapsamında kaç kişi hakkında süreç yapılmıştı? Bu bireylerin vazifeleri nedir ve vazifelerine son verilmiş midir?

* Kamu kaynaklarına ziyan veren uygulamalara, usulsüzlüğe ve yolsuzluğa yol açan bu soruşturma dahilinde rastgele bir bakan ya da üst seviye yetkilinin ilişkisi kelam konusu mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.