SMA’lı bebek için doktora 40 milyon TL tazminat davası

Adana’da bebekleri olmayan bir çift tüp bebek tedavisi için bir bayan doğum uzmanı doktora başvurdu.

Yapılan tahlillerin akabinde belirlenen uygun bir embriyo anneye enjekte edilirken, çiftin olağan yollardan bebeği oldu. Bebek SMA’lı doğması üzerine ise aile bayan doğum uzmanından şikayetçi olarak, dava açtı. Arabulucuk süreci tamamlanan davada, aile, tabipten 40 milyon TL’lik tazminat isterken, doktorlar ise rekor düzeydeki tazminat talebine reaksiyon gösterdi.

Hekimlerle Hukukî Dayanışma Derneği İdare Şurası Lideri Cengiz Bayram, yaptığı açıklamada yaşanan süreci ve tazminat talebine reaksiyonunu şöyle lisana getirdi:

’’Bir bayan doğum uzmanımız bir ailenin isteğiyle bir tüp bebek tedavisine başlıyor. Bu tüp bebek meydana getirmeden önce embriyo anne ve babanın sperm yumurtasının birleştiği organizmaya embriyo diyoruz. Embriyo genetik merkezde tahlil ediliyor. Gerçek embriyo anneye enjekte ediliyor. Lakin aile tabibin ihtarına karşın olağan yollardan kendi bebekleri dünyaya geliyor. Bu kere bebek SMA’lı doğuyor. Bundan kaynaklanan bir dava. Mahkemenin birinci basamağı arabuluculuk basamağı bitti. Aile bizden 40 milyon TL istedi. Şuanda biz bunu dilekçesini bekliyoruz. Karşı taraf arabuluculuk basamağı bittikten sonra davaya tüketici mahkemesinde devam edilecek. Sonucun ne olacağı kıymetli değil, tabibin kazansa bile o kazanacağı mühlet yaklaşık 7 yıl devam ediyor bu davalar, 7 yıl o kaygıyı yaşaması bir sefer kabul edilemez. Tabip hiçbir halde bir sigortası 800 bin TL yani bu gerilimi bu sorunu kendi işine yansıtacak. Bundan sonraki müdahalelerinde çok farklı davranacak. Bu da kamuoyuna ziyan verecek, yani o yüzden sigortaların bir biçimde bu davaları karşılayabilecek ölçülere çıkartılması lazım. Bu çıkartılmadığı sürece doktorlar kendilerini inançta hissetmiyorlar” diye konuştu.

40 milyon TL’lik tazminat davasını tabiplerin karşılamasının mümkün olmadığını söyleyen Doktorlarla Hukukî Dayanışma Derneği İdare Konseyi Lideri Cengiz Bayram, bahsin tahlile kavuşturulması gerektiğini aksi takdirde tabiplerin çalışma kaidelerini da etkileyeceği belirtti.

“EKONOMİK MANADA ÇOK ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDERİZ”

Yaptırdıkları tetkiklerle ekonomik yarar elde edeceklerini belirten Bayram, “Amerika Birleşik Devletlerinde 100 liralık harcamanın 30 lirası defansif tıpla ilgili yani tabibin kendini müdafaasıyla ilgili Türkiye’de bu yüzde 10-15 olsun bu bile yaklaşık 7-8 milyar dolar yapıyor. Halbuki devletin ufacık bir düzenleme ile büsbütün yok etmesi mümkün. Mesela devlet 500 milyon dolar harcama yapsın malpraktisle ilgili hiç bir şey kalmaz. Doktorların defansif gayede çekinik tıp dediğimiz bu gayede istediği hiçbir tetkik hiçbir analiz kalmaz ve hasebiyle doktorlar ve bizler ekonomik manada çok önemli kazanımlar elde ederiz” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.