Sıhhat Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, sıhhatte dijital dönüşüm sürecini anlattı

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci 24 TV’de Esra Elönü’nün sunduğu Arafta Sorular programına konuk oldu.

Birinci, Türkiye’nin sıhhat sistemindeki dijital dönüşüme ait birçok yeniliği ve projeyi detaylarıyla anlattı.

Özellikle pandemi sürecinde dünyaya örnek olan HES kodu uyagulamasının muvaffakiyetinden kelam eden Birinci, uygulamanın 111 milyon kişi tarafından indirilmiş 31 milyon defa risk uyarısı vermiş ve 5 milyar sorgu yapmış olduğunu söyledi.

Uygulamanın çok sayıda beşere virüs bulaşmasını engellediğinin altını çizen Birinci şöyle konuştu:

“Öyle bir şey yapalım ki istenilen vakitte silinebilsin”

“Geçici erişim koduyla da muayene sağlayalım diye düşünmüştük. Tam pandemi sırasında yayınlarda şunu söylemeye başladılar: ‘Veri ihlalleri oranları çok artacak.’ Bir müddet sonra kapalı olması gereken verilerimiz ortalıkta yayınlanacak. Ne yapalım dedik. O denli bir şey yapalım ki bir kişi birden fazla kere alabilsin, istediği vakit silebilsin…


“Çok arkadaşımız bana karşı çıktı”

Aslında kendisinin yönettiği kimsenin bilmediği bir şey. Çok arkadaşlarımız karşı çıktı bana, Uçaklar kalkmaz, trenler hareket etmez diye… Daha Bakan Bey’e sunmadan evvelki kavgalarımız bunlar. HGS üzere bir şey çok badire olur dediler. Toplum hayatını durdurur falan… Kim yapar bunu dedik. Çağırdık. Yarın burada çalışıyorsun dedik arkadaşa.


“111 milyon kişi indirmiş”

Biz HES üzere bir sistem kurduk. 111 milyon kişi indirmiş yabancılar dahil. 31 milyon sefer risk uyarısı vermiş. 5 milyar sorgu yapmış. Bir sürü beşere virüs bulaşmasını engellemiş…

Tamamiyle bizim kurgumuzla yapılan bir şey. Değerli olan projeydi. Dünyadan gelen projeler oldu. Dışardan Türklerin katkıları oldu. Apple’ın teknoloji müdürü ile bir toplantı yaptık.

“Sisteme bu türlü bakan bir devlet görmedik dediler”

HES’i yayınlamıyorlar burada ne amaçlıyorsunuz diye sorduk. Biz bir sürü devletle çalışıyoruz sisteme bu türlü bakan bir devlet görmedik dediler.

Bizim arkadaşların en motive olduğu anlardan biriydi. Bizim projelerimizin dünya ölçeğinde geri kalmış proje yok.

Uçtan uca bizim kadar dijitalleşmiş bir sistem yok. Bizim benzerimiz bir ülke yok. Türkiye dijital olarak doğup dijital olarak öldüğünüz bir ülke.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.