Samsung 5G olayını abarttı! Robotlar için ilk özel 5G ağı geliyor

5G’ye ait ve kablosuz VR, AR ve AI ve IoT dünyasındaki diğer birçok son teknoloji çözüm de dahil olmak üzere birçok yeni kullanım durumu sözü verildi. Şimdiye kadar akıllı telefonlarımızda içerik akışı yapmak ve sosyal medyaya göz atmak için çoğunlukla daha hızlı bağlantı alıyorduk, ancak Samsung yeni bir kullanım örneği daha sunuyor.

Samsung, robotlar için ilk özel 5G ağını tanıttı!

Koreli dev, sosyal platformuyla tanınan, önde gelen bir teknoloji şirketi olan Naver için ilk özel 5G ticari ağını geliştirdi. Yeni hizmet, otonom robotların Naver’in Seul’deki merkezinde dolaşmasına izin vererek, çalışanlara paketler, kahve ve öğle yemeği kutuları sağlamaya yardımcı olacak. Basitçe 1784 olarak adlandırılan karargah, üç kat boyunca hareket eden 40 robotu çalıştırarak başlayacak. Plan, yıl sonuna kadar “36 katlı binanın tamamında dolaşan yüzlerce robota” genişlemek.

Tüm robotlar, tek tek robotlardan gerekli hesaplamaların çoğunu boşaltan, paylaşılan bir beyin gibi davranan bir bulut sunucusuna bağlı. Samsung’un 5G ağı, robotları bulutlarına bağlayan ve Samsung’un basın açıklamasına göre “on binlerce robotu gerçek zamanlı olarak desteklemeyi” sağlayan sinir ağı olacak.

Ayrıca ortak bir 3D/HD eşleme oluşturuyorlar ve yapay zeka, gerçek dünyayı kopyalayan sanal bir alan oluşturarak binada daha hızlı öğrenmelerine ve gezinmelerine yardımcı oluyor. Ağ, Kore makamları tarafından özel ağlar için ayrılmış, 4.7 GHz ve 28 GHz spektrumlarını destekleyen Samsung Compact Core ve 5G telsizlerini uyguluyor. Özel 5G telsizleri, diğer ticari 5G telsizlerinin yeteneklerini iki katına çıkaran optimize edilmiş bir yer-uydu bağı tahsis özelliği içeriyor.

Samsung Electronics Networks Business Global Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Yong Chang, şirketin ulaşım sistemleri, hastaneler, okullar vb. için diğer kullanım durumlarında hizmeti uygulamak için kamu kurumlarıyla çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.