Rizespor – Fenerbahçe maçıyla ilgili çarpıcı yorum! ‘Penaltı yanlış karar’

Rizespor, Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu’nun 34’üncü haftasında Fenerbahçe ile karşı karşıya geldi. Kritik müsabaka sarı-lacivertlilerin 6-0’lık galibiyetiyle sona erdi. Halil Umut Meler’in kırmızı kart ve penaltı kararları maça damga vurdu. beIN Sports yorumcusu Deniz Çoban, Halil Umut Meler’in kararlarını değerlendirdi.

Kırmızı kart kararı doğru mu?

“Baiano’nun bence de niyeti Kim Min-Jae’ye vurmak değil. Niyeti Ferdi’nin oraya geldikten sonra kolunu ordan kurtarmak. O hamle de Kim’in yüzüne çarpıyor. Bilerek yapmıyor. Bu niyet okumaya giriyor. Bu tamamen hakemin takdiridir. Eğer bir hakemin kararı tartışmalıysa ben o maç içerisindeki kararlarına bakarım. Ben bilerek yaptığı kanaatinde değilim ama niyet okumuyorum. Kırmızı kart olarak değerlendirmesini kabul ediyorum.”

“Ben de Halil Umut Meler gibi düşünüyorum ve kırmızı kart diyorum. Ama buna benzer bir pozisyon daha var. İki pozisyon arasındaki farkı daha net göreceğiz. Bu hareket yüze değil de göğse gelse kırmızı kart gösterir miydi? Orada Kim olmasaydı mesela kırmızı kart gösterir miydi? Burada kırmızı kartın nedeni yüze olması, şiddeti değil. Bilerek yapılmasının bir önemi var.”

İrfan Can – Eren Albayrak gerilimi

“Halil Umut Meler bizim elit hakemimiz. Çok üst düzey maçlara çıkıyor. 40 saniye önce uyardığı oyuncuya sarı kart göstermesi gerektiğini en az bizim kadar Halil Umut Meler’in kendisi de biliyor. Ama bence göstermiyor. Heralde 30. saniyede gösterdiği kırmızı kartın ardından kontrolü bu şekilde elinde tutmaya çalışıyor. Oyuncular daha fazla gerilmesin diye.”

Bolasie – Osayi Samuel pozisyonunda penaltı var mı?

“Benim açımdan da temiz bir pozisyon. Penaltı nasıl olmaza bir örnek. Hakem de doğru açıda ve iyi yerde. Bu pozisyonda yanılmadı.”

Tyler Boyd’a kırmızı kart çıkar mı?

“Ayağın şekli, durumu, pozisyonu bir kere sarıdan fazlası olur mu diye düşündürüyor ama hızın düşük olması ve son anda dizini kırması zaten hareketi sarıda bırakıyor. Benim açımdan da tartışmasız bir sarı kart bu pozisyon.”

Serdar Dursun’a kırmızı kart gerekir mi?

“Serdar’ın hareketlerini takip ediyorum. Biraz önce niyet okumayalım ve hakemin dediği gibi olsun diyorum. Serdar’ın bu kol savurmasının futbolun doğal akışına uymadığını düşünüyorum. Blok halinde açarak, rakibi uzaklaştırmak için bilinçli bir şekilde savuşturduğunu düşünüyorum. Bence Baiano’nun savurmasıyla bu savurma arasında bir fark yok. Ben burada bilerek vurduğunu düşünüyorum ve bir önceki pozisyon kırmızı ise bu pozisyonun da kırmızı kart olduğunu düşünüyorum.”

İlk penaltı kararı doğru mu?

“Ben VAR’ın yanlış izlettirdiğini düşünüyorum. Top kesinlikle gösterdiği yere dokunmuyor. Omzundan sekiyor. Parmağının ucuna da değip, değmediği belli olmuyor. Video hakem de kol bölgesine dokunduğunu düşünüyor. Bu parmak ucu hesapta yok. VAR’da bu kadar kaliteli görüntü olmadığı için parmak uçlarını görme şansları yok. Yanlış bir müdahale. Ben bunu penaltı olduğunu düşünmüyorum. Yanlış bir karar.”

2. penaltı kararı doğru mu?

“Eren Albayrak’a ilk kartı gösterilse belki de futbolcu bu hareketi yapmayacaktı. Belki de yaptı hareketi ve atılacaktı oyundan. Topla hiç ilgisi olmadan rakip hedef alınarak yapılmış bir müdahale.”

Iniesta’nın Barça formasıyla son golü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.