Putin: İsveç ve Finlandiya istediği yere katılabilirler

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, NATO’nun İsveç ve Finlandiya’ya resmi davette bulunmasına ait açıklama yaptı. Putin, Türkmenistan idaresiyle görüşmesi sonrası devlet televizyonuna yaptığı açıklamada “NATO’nun Finlandiya ve İsveç’te asker ve askeri altyapı konuşlandırması halinde Rusya’nın tıpkı biçimde karşılık vereceğini” söyledi.

Reuters’in aktardığına nazaran, Putin, “İsveç ve Finlandiya ile Ukrayna ile yaşadığımız meseleler yok. NATO’ya katılmak istiyorlar, istediği yere katılabilirler. Lakin daha evvel hiçbir tehdit olmadığını anlamalılar, meğer artık orada askeri birlikler ve altyapı konuşlandırılırsa, tıpkı formda karşılık vermemiz ve bize yönelik tehditlerin yaratıldığı topraklar için tıpkı tehditleri yaratmamız gerekecek” sözlerini kullandı.

NATO üyeliğinin ise Moskova’nın Helsinki ve Stockholm ile bağlantılarına ziyan vermesinin “kaçınılmaz” olduğunu tabir eden Putin, “Aramızda her şey yolundaydı, lakin artık kimi tansiyonlar olabilir, mutlaka olacak. Bizim için bir tehdit varsa da bu kaçınılmazdır” dedi.

PUTİN’DEN ‘DEMİR LEYDİ’ HATIRLATMASI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından “Putin bayan olsaydı, savaş olmazdı” halindeki açıklamayı da pahalandıran Putin, Demir Leydi lakaplı eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’in Falkland Adaları için Arjantin’e karşı savaş başlattığını anımsattı. Putin, “Bir bayan savaşı başlatma kararı aldı. Falkland Adaları nerede ve İngiltere nerede? Bunun sebebi, emperyalist hırslar ve emperyalist statünün onaylattırılmasıdır. Bu nedenle mevcut İngiltere Başbakanı’nın bugün olanlarla ilgili atıfları yanlıştır” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.