Moskova’da Gorbaçov’a cenaze merasimi

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son önderi Mihail Gorbaçov başşehir Moskova’daki Sendikalar Meclisi Sütunlar Salonu’nda düzenlenen cenaze merasiminin akabinde toprağa verildi.

TSİ 10.00’da başlayan ve 14.00’te sona ermesi planlanan merasim, halkın ağır iştiraki nedeniyle uzatıldı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Kaliningrad kentindeki programı nedeniyle katılmadığı merasime Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Rus parlamentosu milletvekilleri, Gorbaçov’un kızı ve torunları, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan’ın yanı sıra birçok ülkenin diplomat ve büyükelçileri de iştirak sağladı.

Rusya Devlet Başkanlığı Yönetimi tarafından tertiplenen merasimin akabinde Mihail Gorbaçov’un cenazesi eşinin de bulunduğu Moskova’daki Novodeviciy mezarlığına götürüldü. Rus askerlerinin taşıdığı cenaze, buradaki mezarlıkta eşinin yanına defnedildi.

Kuzey Kafkasya kentlerinden Stavropol’de 2 Mart 1931’de doğan Mihail Gorbaçov, 1955’te Moskova Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bu sırada Genç Komünistler Birliği’nde misyon alan Gorbaçov, 1971’de Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komite üyeliğine seçildi. 1985’te Sovyetler Birliği Komünist Parti Genel Sekreteri oldu. Ekim 1988’te Sovyetler Birliği liderliğine seçilen Gorbaçov, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle de SSCB’nin son başkanı olarak tarihe geçti. Gorbaçov, 1990’da Nobel Barış Ödülü’nün sahibi olurken, Sovyetler Birliği devrinde dünyanın en büyük nükleer faciası olarak kayıtlara geçen Çernobil Nükleer faciası periyodunda de büyük sorumluluklar almıştı.

Rusya Federasyonu’nun kuruluşundan sonra da siyasete etkin halde devam eden Gorbaçov, 1996 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerine katıldı. 10 adayın yarıştığı seçimlerde fakat 7’nci olabilen Gorbaçov, 2001’de Rusya Birleşik Toplumsal Demokrat Partisi’ni kurdu. 2004 yılına kadar parti başkanlık vazifesini sürdüren Gorbaçov, daha sonra siyasi partinin örgütlenmesinde de vazife aldı. Son yıllarında hastalıklarla boğuşan Gorbaçov, 30 Ağustos 2022 tarihinde hastalığa bağlı sebeplerden dolayı hayatını yitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.