Meteoroloji uyardı: Sıcaklıklar düşüyor, yağışlı hava geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), hava sıcaklıklarının bugünden itibaren düşeceğini ve tüm hafta boyunca bu durumun devam edeceğini duyurdu. Pekala bugün hava nasıl olacak?

MGM’den yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Son günlerde yurt genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde olduğu yağışsız bir hava tesirli olmaktadır. Lakin sıcaklıkların, yarın (19.09.2022 Pazartesi) kuzey bölümlerden (Marmara, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi) başlamak üzere kademeli olarak düşerek, hafta ortasından itibaren yağışlarla birlikte tüm yurtta hissedilir derecede azalacağı ve mevsim normallerinin altına gerileyeceği varsayım ediliyor. Hafta ortasına kadar kuzey kısımlar yüklü olmak üzere lokal olarak görülecek olan sağanak formundaki yağışların, haftanın ikinci yarısında kuzey ve iç bölümlerde yer yer kuvvetli olmak üzere çabucak hemen tüm yurtta görülmesi bekleniyor. Serin ve yağışlı havanın önümüzdeki hafta başına kadar tesirli olacağı, hava sıcaklıklarının ise kuzey, iç ve batı bölgelerde mevsim normallerinin 4 ila 9 derece altında seyredeceği kestirim ediliyor. Ani sıcaklık değişimleri ve kuvvetli meteorolojik hadiseler ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı hava iddia raporları ve meteorolojik ihtarların dikkatle takip edilmesi kıymet arz etmektedir. Birtakım vilayetlerimizde bu hafta beklenen günün en yüksek hava sıcaklıkları (C derece) şu aralıklarda gerçekleşecektir.”

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?: Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; Yurdun kuzey ve iç kesitlerinin kesimli, yer yer çok bulutlu; (Karabük merkez hariç) Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Orta Toroslar etraflarının lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı; öteki yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği iddia ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının bugün Marmara, İç Ege, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinde hissedilir derecede azalacağı, değişiklik olmayan öteki yerlerde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği varsayım ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli taraflardan, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da güneybatı ve batı istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette; sabah saatlerinde Kuzey Ege’de kuvvetli (40-60 km/sa) eseceği varsayım ediliyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın sabah saatlerinde Kuzey Ege’de kuzey taraflardan kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.