Manga’nın yeni albümü nedir? Manga yeni albüm mü çıkardı? Manga yeni müziği nedir?

Hayranların beğenisini toplayan klip Manga’nın beşinci stüdyo albümü olan “Antroposen 001”den geldi. Kelamları kümenin solisti Ferman Akgül’ün büyük dedesi ünlü halk ozanı Aziz Üstün imzası taşıyan müziğin müziği Manga’ya düzenlemesi Ferman Akgül ve Yağmur Sarıgül’e ilişkin. Manga yeni müziği nedir? Antroposen ne demek? Manga’nın yeni albümü nedir?

ANTROPOSEN 001 NEDİR?

Antroposen 001, maNga isimli alternatif rock kümesinin 14 Aralık 2021 tarihinde saat 00.00’da yayınladıkları beşinci stüdyo albümdür. Temasında insanlık ve tabiat hassaslığın ele alındığı albüm, Pentagram bas gitaristi Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde, Demir Demirkan koçluğunda kayıt edildi. Küme, yeni albümlerinin pandemi periyodunu daha da derinden hissettikleri karamsarlığın akabinde içine girdikleri epeyce ağır ve farklı bir üretimin sonucunda oluştuğunu belirtmektedir.

Dünyadaki tüketim hazzı, etraf kirliliği, global ısınma, iklim değişikliği, salgın hastalıklar, savaş ve göç üzere global birçok felaketi albüm temasının merkezine alıp, bunları bütünsel bir formda dinleyicileriyle paylaşan maNga, distopik bu dünyanın kapılarını “Antroposen 001’’ ile aralamaktadır. Albüm, başka tüm maNga albümleri üzere bir enstrümantal bir kesim ile başlamaktadır. Albümde 8 kesim bulunup, Mavi Nokta isimli enstrümantal kesimi ile kapanış yapmaktadır.

ANTROPOSEN NE DEMEK?

Antroposen teriminden birinci kez Stoppani 1873 yılında insanların dünya ekolojisi üzerinde giderek artan tesirine değinerek, “Antroposen Çağı” tabirini ortaya atmıştır. Daha sonra bilim insanları tarafından bu kavram, insanoğlunun Dünya’ya olan tesirinin en üst seviyelere çıktığı Sanayi Devrimi’nden bugüne olan süreç ve devam edecek bu duruma İnsan Çağı olarak tanımlandırıldı. Yeni albümlerinde insanlık ve doğayı merkezine alan maNga, bu kavramı albüm isimlerinde tercih etmiştir.

Albümün kapak tasarımı Fazilet Yücel, kapak görseli ise Levan Uzbay imzası taşımaktadır. StüdoN’de kayıt edilen albüm Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde ve Demir Demirkan koçluğunda kayıt edildi. Albümün kayıt ve miksleri Arda Ertem, mastering vazifesini Ted Jensen üstlendi.

MANGA TAKIM ÜYELERİ KİMLERDİR?

* Ferman Akgül – Vokal

* Yağmur Sarıgül – Elektro Gitar

* Cem Bahtiyar – Bas Gitar

* Özgür Can Öney – Bateri

Konuk müzisyenler:

* Turgut Özüfler – Kanun

* Jarrod Cagwin – Perküsyon

* İlker Aksungar – DJ

ANTROPOSEN 001 MÜZİKLERİ NELER?

Tüm müzikler Manga üyeleri tarafından yazılıp bestelendi.

* “Holosen (intro)”

* “Habil ve Kâbil”

* “Şimdi Göğe Dolduk”

* “Batan Dünyanın Malları”

* “El Aman”

* “Alacaklı Topraklar”

* “Einfach”

* “Mavi Nokta”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.