Kredi elinizde patlayacak! Selçuk Geçer’den korkutan açıklama! Berbat süreç başladı

Ekonomist ve Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer, döviz ve altın tahlilleri dikkatleri üzerine çekerken, katıldığı bir programda kira fiyatları ve kredi kartlarına yapılan düzenlemeleri kıymetlendirdi. Kredi kartları için patlayacak diyen Geçer, kira fiyatlarına getiriline yüzde 25’lik sınırlama içinse “Kayıt dışı kiralar artacak” dedi.

“KREDİ KARTLARI PATLAYACAK”

Kredi kartlarına ait yapılan düzenlemelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer, yanlış düzenlemelerden ötürü toplumsal statünün artışını tabir etti. Geçer, vatandaşın borçlanarak hayatta kaldığını belirterek, “Kredi kartlarına limitlerin yükseltiliyor olması kredi kartlarının patlamasına neden olacak. Adam hayatını onlar hayatını devam ettiriyor. Borçlana borçlana hayatta kalmaya çalışıyor. Artık hayatta kalamaz hale gelecek. Toplumsal statünün boyutunu artırıyorlar. Büyüme ile ilgili bir problemin olacağı kanaatinde değilim. Büyüdükçe her şey pahalılaşıyor ya o denli büyüyoruz. Birebir şeye 5 kat ödeme yapıyoruz. Ben bu halde büyümemeyi tercih ederim. Tüketici kredilerinde de bir kısıtlamaya gidilmesi kritik. Orada da piyasa daralmaya devam edecek. Bu şirketleri vuracak. İşsizlik artacak. Tüketim azalacak kredi kartı harcamaları. Bu durumda iflası getirecek. Ekonomik isyana mı getirdiler bilmiyorum. Düzgünce çıkmaza soktular. Bu toplumsal patlama demek.” tabirlerini kullandı.

“KAYIT DIŞI KİRA ARTIŞLARI ARTACAK”

Kira artış oranlarına getirilen kısıtlamaya ilişkinse Geçer, yüzde 25 kısıtlamanın kayıt dışı kira durumunu artıracağını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yaşanılan bu süreçten ötürü istifa etmesi gerektiğini tabir eden Geçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Nebati için hata duyurusunda bulunması gerektiğini belirtti. Kira düzenlemesi ile kiracı-ev sahibi ortasında yaşanacak usulsüzlüklere değinen şunları kaydetti:

” Yüzde 25 sınırlama getirdi. Adam konutumu satıyorum diyecek. Sonra kiracıya güle güle diyecekler. 1 Yıl kira düşük gözükecek. Sonra kira artışları 4 5 kat çıkacak. Tıpkı konutu 20 bin liraya verecek. Bununla ilgili hiçbir düzenleme yok ki. Yüzde 30’da artırım yapsa adam buna ikna oluyordu evvelden. Kiracıda belirli bir noktada anlaşabiliyordu. Diyorlar ki yüzde 25 hududu var. Yüzde 25 artırırsa ya beni atacak ya da satacak. Kayıt dışı kira artışları olacak. Kira artışları daha da abaracak. Bu ülkeyi yöneten beşerler bunu nasıl görmez Bunu kimin yapıyorlar Halk için yapmadıkları ortada. Nebati’nin çoktan istifa etmesi gerekirdi. Bu işin özrü olmaz. Yoksuldan aldığını zengine verdiğini söylediyse istifa etmeli. Cumhurbaşkanı Nebati’ye kabahat duyurusunda bulunmalı. Küçük yatırımcı çarpıldı dedik. Aralık devrinde. Kim çarptı bu küçük yatırımcıyı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.