Kılıçdaroğlu yangının sürdüğü Marmaris’te

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçen salı günü başlayan ve süren birtakım noktalarda devam eden orman yangınlarıyla ilgili dayanak olmak için Marmaris’e geldi. Marmaris Belediye Lideri Mehmet Oktay, yangınla ilgili Kılıçdaroğlu’na bilgi verdi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bördübet’te başlayan, Değirmenyanı Mevkii’nde yerleşim yerlerini de tehdit eden yangın nedeniyle hem bilgi almak hem de takviye vermek için Marmaris’e geldi. Marmaris Belediye Lideri Mehmet Oktay tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Lider Yardımcıları Ali Öztunç ve Seyit Torun, CHP Genel Lider Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak eşlik etti.

Yangın bölgesindeki çalışmaları etkilememek için Mezargediği bölgesine gelen Kılıçdaroğlu’na itfaiye yetkililerince verilen brifingin akabinde Marmaris Belediye Lideri Mehmet Oktay son durum ve birinci andan itibaren yapılan çalışmalara ait bilgi verdi.

“371 işçi ve 48 araçla yangın bilgisi geldiği birinci andan itibaren sahadayız” diyen Lider Oktay, “Mayıs ayından beri Marmaris’te konuşlandırılan helikopter yangının birinci çıkış saati nedeniyle birinci gece çalışma yapamadı. Sonraki gün yangının öğlen saatlerinde denetim altına alındığı değerlendirilirken, şiddetini arttıran rüzgarla birlikte tekrar sürat kazandı” tabirlerini kullandı.

Marmaris Belediyesi tarafından saha çalışanına takviye için bir lojistik merkezi kurulduğunu da aktaran Oktay “Yangınında misyonlu tüm kurum işçilerinin 3 öğün kumanya, içecek, giysi, ayakkabı, pil üzere muhtaçlıklarını buradan karşılıyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, incelemelerinin akabinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“Her yıl Türkiye’de orman yangınları bir biçimiyle oluyor. Geçen yıl zati ciğerlerimiz yandı büyük ölçüde. Bilhassa bu bölgede yandı. Davette bulunduk: ‘Neden vaktinde tedbir almadınız? Orman yangınlarının olacağını herkes biliyor. Akdeniz havzasının, bu bahiste iklim değişikliği nedeniyle ne kadar hassas bir bölge olduğunu bütün dünya biliyor. Bu ülkenin çıkarları korunsun, ormanları korunsun, ağaçları korunsun, insanları korunsun artık. Kâfi artık, kâfi. Bıçak kemiğe dayandı. Yazık günahtır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.