Kâr gemileri limanda bekliyormuş

Şeker ithalat kararının yayımlandığı gün limanlara şeker yüklü gemiler yanaştı. Tatlı kârla birlikte fiyatların artması kelam konusu

Fiyatı bir yıl içerisinde 3.7 kat, son bir ayda da 2 kat birden artan şeker artırımlarına deva bulamayan hükümet sonunda ithal şekere kapıları açtı. Cumhurbaşkanı kararıyla bisküvi, çikolata ve kola üreticileri üzere imalatçı firmalara yurt dışından 400 bin tona kadar şeker ithal etme yetkisi verildi. Şeker ithal edecek firmaları Ticaret Bakanlığı belirleyecek. Şeker ithal etmek isteyen firmalar Ticaret Bakanlığı’na müracaat yapacak. Bakanlık müracaatları inceleyip her bir firmaya ne kadar şeker ithal edebileceği konusunda tarife kontenjanı açıp lisans verecek. Lisans alan şirketler 15 Ekim 2022 tarihine kadar hiçbir vergi ödemeden kontenjanları ölçüsünde şeker ithal edecek. Olağanda şeker ithalatına yüzde 135 gümrük vergisi uygulanıyordu.

BU GEMİLER NEREDEN ÇIKTI?

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, karar ve bildirinin Resmi Gazete’de yayımlandığı günün sabahında, açıkta bekleyen şeker yüklü 3 geminin Mersin ve Tekirdağ limanlarına yanaşıp toplamda 35 bin 570 ton şekeri antrepolara boşalttığını argüman etti. Aygun, 8 bin ila 19 bin ton ortasında şeker boşaltan 3 geminin isimlerini de paylaşırken, ayrıyeten İskenderun açıklarında 1, Mersin açıklarında da 2 geminin yüklü şekeri boşaltmak için sıra beklediğini söz etti. Aygun, Türk Şeker yerine ithalat yetkisi verilen kimi şirketlerin haksız yoldan varlıklı edileceğini, pancar üreticileriyle tüketicilerin ise mağdur olacağını söyledi.

Fabrikalar özelleşti, şeker değerlendi

Şeker fabrikalarında örgütlü personel sendikası Şeker-İş Lideri İsa Gök, ithalat müsaadesinin kamuya ilişkin Türk Şeker yerine özel şirketlere verilmesinin kusur olduğunu, ithalatın şekere ucuzluk değil pahalılık getireceğini söyledi. Kamuya ilişkin 10 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile özelleştirilen fabrikalarda yaşanan kontrol eksikliklerinin şeker fiyatlarının harikulâde düzeylere çıkmasında kıymetli rol oynadığını anlatan Lider Gök, Türk Şeker kilosu 7.72 liradan toptan şeker satarken ithal edilecek şekerin masraflar hariç 11.7 liraya geleceğini, bunun da şekerde yeni artırımlara neden olacağını bildirdi.

Çiftçiden esirgenen para ithalata gidecek

CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun, pancar üreticisinin gereğince desteklenmemesi yüzünden pancar ekim alanlarının boş kaldığını, çiftçiden esirgenen paraların artık ithalatçı şirketlerle yabancı ülke çiftçilerine gideceğini söyledi. Dayanakların yetersiz kalması yüzünden çiftçinin bu yıl da 1.4 milyon dekar alana pancar ekemediğini belirten Aygun, avans ödemelerinin arttırılması gerektiğini söyledi.

İşte özelleştirilen şeker fabrikaları

■ Bor
■ Çorum
■ Kırşehir
■ Erzincan
■ Erzurum
■ Turhal
■ Afyon
■ Alpullu
■ Elbistan
■ Muş

Not: Kastamonu Şeker Fabrikası teklif gelmediği için satılamadı. Ilgın, Yozgat ve Burdur şeker fabrikalarını satın alan firmalar şartları yerine getiremediği için bu kuruluşlar kamuda kaldı.

Kamunun elindeki 15 şeker fabrikası

■ Ağrı
■ Ankara
■ Burdur
■ Çarşamba
■ Elazığ
■ Erciş
■ Ereğli
■ Eskişehir
■ Ilgın
■ Kars
■ Kastamonu
■ Malatya
■ Susurluk
■ Uşak
■ Yozgat

Okan Gaytancıoğlu

AKP devayı yeniden ithalatta buldu

■ ŞEKER ithalatının önünün açılması kararına sert reaksiyon gösteren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’nin 1994’ten bu yana şeker ithalatı yapmadığını hatırlattı. Vahit Kirişçi’nin AKP hükümetleri periyodunda şeker ithal eden birinci Tarım Bakanı olarak tarihe geçtiğini söyleyen Gaytancıoğlu, şekerpancarında evvel kotanın kalktığını, akabinde nişasta bazlı şeker lobisinin devreye girdiğini, sonra da şeker fabrikalarının satışının gerçekleştiğini kaydetti. Gaytancıoğlu, “Sürekli düşük açıklanan şekerpancarı fiyatları, artan sulama ve gübreleme masrafları, üreticiye verilmeyen takviyeler, kontrol yetersizliği ve üretimi planlayamamanın sonuçları Türkiye’yi 24 yıl ortadan sonra tekrar şeker ithalatçısı yaptı. Ey AKP eserinle övünmelisin. Türk çiftçisi borç içinde inim inim inlerken öteki ülkelerin çiftçileri bize tarım eserleri satıp para kazanıyor” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.