Julia Alvarez’ın Kelebekler Vakti kitabında Mirabal kardeşlerin hikayesi

25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti’nde Mirabal kardeşler (Minerva, Maria Teresa ve Patria) iktidara ve patriarkal sisteme karşı çaba ederken, diktatör Rafael Trujilo’nun buyruğuyla tecavüz edildikten sonra sopalarla dövülerek öldürüldüler.

Diktatörlük namına uygun bir formda her şeye sahip olmayı, herkesin ona itaat etmesini bekleyen Trujilo, kardeşler ortasında siyasi manada en etkin olan Minerva’yla cinsel bağlantıya girmek istedi.

Minerva diktatörü reddetmekle kalmadı, herkesin olduğu bir partide onun tertibine ve erkekliğine tokatla karşılık verdi. Bundan sonra Minerva’yla ailesi için baskı ve zulüm başladı. Tekraren azaba maruz kaldılar ancak onlar, yani özgürlük savaşçıları, mevtten korkmadılar ve direnişin simgesi haline geldiler.

Özgürlüğe giden yol

Las Maiposas, yani Kelebekler ismiyle anılan bu onurlu özgürlük savaşçısı bayanların vefatları, diktatörün devrilmesine neden olacak bir halk ayaklanmasına öncü oldu: 25 Kasım 1960’ta ayaklanma başlayacak, 1961’de Trujilo öldürülecek, 1963’te ise halk oylamasıyla yeni hükümet seçilecekti.


Sayfa: 400

Kelebekler Zamanı

Julia Alvarez Kelebekler Vakti kitabında direnişin simgesi bu üç kız kardeşi ve hayatta kalan başka kardeşlerinin öyküsünü anlatmıştı.

Trujilo devrinde yapılan azapları gözler önüne seren kitabı Mariano Barroso sinemaya uyarlamıştı. Biz de bu kıymetli günü anmak ismine, edebiyatta bayana şiddeti içeren farklı kitaplara göz atmak istedik.

Başkalarının sahip olmaısnı engellemek

John Fowles koleksiyoncu kitabında, bir adamın saplantılı bir aşkla bağlandığı bayanı kaçırıp tutsak ederek bayanı hayattan koparışına, özgürlüğünü almasına şahit oluyoruz.

Can Yayınları’ından yer alan habere nazaran; adam bunu yalnızca bayana sahip olmak ya da diğerlerinin sahip olmasını engellemek, hatta tahminen de mükemmel kelebek koleksiyonuna katkı sağlamak ismine yapıyor.


Zincirlere vurulan kadın

Zincirlere vurulan bayan, bilgi birikimiyle bu âşık adamı her geçen gün yerle bir eder, hatta vakitle kendisinden tiksindirir.

“Aşk ve nefret kardeş duygulardır” yanılsamasını mazeret eden erkek bakışının doğal sonucu olan erkek şiddeti, sonunda bayanlara azap etmeyi, baskı yapmayı, hatta öldürmeyi olağanlaştırmaya varan bir yer sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.