İttifakta kriz derinleşiyor: HDP’den CHP’ye sert tepki!

CHP’nin sıhhat çalışanlarının meselelerinin görüşülmesi için Meclis’i harika toplantıya çağırmasına ittifak ortakları HDP’den olumsuz karşılık gelmiş, HDP’li Meral Danış Beştaş, “CHP nezaket kurallarına uygun davranmıyor” demişti. Gelişme sonrası CHP’li Özgür Özel, “HDP tavrını değiştirirse çok değerli olur.” diyerek iki parti ortasındaki krizi derinleştirmişti.

CHP’nin sıhhat çalışanlarının problemlerinin görüşülmesi gayesiyle Meclis’i harikulâde toplantıya çağırmasına ittifak ortakları HDP’den olumsuz karşılık gelmişti.

İTTİFAKTA ‘OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI’ KRİZİ

HDP’li Meral Danış Beştaş, “CHP, siyasi nezaket kurallarına uygun davranmıyor” diyerek ittifak ortaklarına reaksiyon göstermişti. Gelişme sonrası açıklama yapan CHP’li Özgür Özel, “Bu nezaketi Zaho ve Suruç probleminde aramamışlardı. Bizi aramadılar. HDP tavrını değiştirirse çok değerli olur.” tabirlerini kullanmıştı.

CHP’nin toplantı daveti kâfi çoğunluk sağlanamadığı için gerçekleştirilmedi.

HDP’DEN CHP’YE GÖNDERME

Yaşananların akabinde bugün konuşan HDP Küme Başkanvekili Saruhan Oluç, CHP’nin tavrı üzerinden tüm muhalefete göndermelerde bulundu.

“Meclis’te genel görüşme açılması demek uzlaşarak bir kanun çıkarılması demek değildir.” diyen Oluç, “Bu yanlış bir algıdır. İsmi üstünde genel görüşmedir, görüşme yapılıp bitirilir. Temel olması gereken, ortak bir kanun teklifinin uzlaşılarak gündeme getirilmesidir. Siyasi bir çekişmeyi bu alanda sürdürmeden, sağlıkçıları da bu çekişmeye kurban etmeden çözmektir.” diye konuştu.

“TUTUMUMUZDA KARARLI OLDUK”

Partilere tekliflerinin açık ve net olduğunu söyleyen Oluç, “Gelin uzlaşarak süratlice sıhhatte şiddete karşı ortak bir teklif hazırlayalım. Sağlıkçıların özlük hakları için gereken adımları daima birlikte atalım. Siyasi çekişmeler nedeniyle bu alandaki muhtaçlığı görmezden gelmeyelim. Sonuç almak istiyoruz. Siyasi çekişme ve polemikle bu kadar kıymetli bir sıkıntıyı harcamak istemiyoruz. O nedenle bu tavrımızda kararlı olduk.” dedi.

“MUHALEFET KENDİSİNİ SORGULASIN”

Muhalefete iki cümle söylemek gerektiğini söz eden Oluç, “Yeni bir periyot, yeni bir iktidar ve güçlendirilmiş parlamenter sistem diyenlere bir soru sormak istiyoruz. Bugünkü iktidarın çoğulcu değil çoğunlukçu anlayışıyla, yani “benim kâfi sayım var Meclis’te bana uyun” anlayışıyla mı yeni devri inşa etmek istiyorsunuz? Siyasi istişare, müzakere ve diyalog kurmadan mı yürüyeceksiniz? Çoğulcu mu olacaksınız, yoksa iktidar üzere çoğunlukçu mu olacaksınız? Bu yeni periyot açısından kıymetlidir. Yeni periyoda giden yollar bugün döşeniyor, yarın birden teğe olmayacak. Bugün nasıl davranırsa muhalefet yarın da nasıl davranacağının işaretini vermiş olur. Kederimiz muhalefeti eleştirmek, polemik yapmak değil fakat muhalefet de kendini vakit zaman sorgulasa âlâ olur.” diyerek polemiği alevlendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.