İstanbul’un trafik sorunu İBB Meclisinde tartışıldı

İBB Meclisi’nde İstanbul’un trafik sorunu masaya yatırıldı. AKP kümesi, atıl minibüslerin otobüse ve taksiye dönüştürülmesi teklifinde bulundu. ÂLÂ Partili ulaşım uzmanı Suat Sarı da metro yatırımı yaparak trafik meselesinin çözülemeyeceğini araba kullanımını caydırıcı siyasetler uygulanması gerektiğini belirtti. Sarı “Bütün belediye liderleri tahlil olarak ‘metro yapacağız’ diyor. Metro ‘mehdi’ konumuna gelmiş lakin aslında tahlil değil” dedi.

İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarının son birleşimi meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında gerçekleştirildi. Ulaşım ve Trafik Kurulu’nun kentteki trafik meselesine tahlil bulmak maksadıyla hazırladığı ‘Raylı ve Lastik Tekerlekli Toplu Taşıma Sistemleri Ortası Etkileşim İnceleme Raporu’ meclise sunuldu.

“ATIL MİNİBÜSLER OTOBÜSE VE TAKSİYE ÇEVRİLSİN”

Ulaşım ve Trafik Kurulu Lideri ve Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir’in sunduğu raporda metroların açılmasıyla atıl kalan minibüslerin halk otobüslerine, 1000 minibüsün taksiye dönüştürülmesi önerildi.

Önceki devirde başlayan Dolmabahçe-Levazım tüneli projesinin de ortalarında bulunduğu tünellerin tamamlanması istendi. Otobüs filosunun yaşlandığına dikkat çekilerek yeni otobüsler alınması talep edildi.

İstanbul’un toplu ulaşım master planı hazırlanması, Ulaşım Akademisi açılması, bisiklet yollarının arttırılması önerildi. İstanbul’un dünyanın en ağır trafiğe sahip kentleri ortasına girdiğini söyleyen Özdemir metro, deniz ulaşımı, karayolu ulaşımında yeni bir proje üretilmediğini savundu.

“METRO TRAFİK SIKINTISINI ÇÖZMEZ”

İYİ Parti Küme Sözcüsü Suat Sarı şunları söyledi:

* “Trafik ve ulaşım konusunda çok büyük eksikliklerimiz var. Bugün yapılan tüm yatırımlara karşın neden hala trafik sorunu var? Popülist siyasetler ve günlük tahliller İstanbul’u bu duruma getirdi. Bütün belediye liderleri tahlil olarak ‘metro yapacağız’ diyor. Kulağa beğenilen geliyor lakin trafik probleminden metro ile kurtulamayız.

* Dünyada trafik tıkanıklığını ortadan kaldırmak için araba kullanımını caydırıcı siyasetler uygulanıyor. Bir kentin içine tünel önerirseniz arabaları bir yerden alır öteki yere taşırsınız. Toplu taşıma için kullanırsanız tünellerin emeli olur. Tüneller arabaları kışkırtır.

* 1000 kilometre metro yapsak bile yetmez. Metro ‘mehdi’ durumuna gelmiş lakin aslında tahlil değil. Kent içine AVM’ler yapıp 1000’lerce insanın araçlarıyla gelmesini teşvik ediyoruz.”

“50 YILDIR ARABALAR İÇİN YOL YAPIYORUZ”

İstanbul’a trafiğe her yıl 200-250 bin araç eklendiğine dikkat çeken Sarı “Eklenen araçlar için belediyeler yol, kavşak yapıyor. Bunun sonu yok. 50 yıldır arabalara yer bulmak için yol yapıyoruz. Ne kadar yeni yerleşim açarsanız tıkanıklığı aşamazsınız. Kanal İstanbul ile 2.5 milyonluk nüfus ekleniyor” diye konuştu.

“TAKSİ İÇİN PAK ELLER OPERASYONU GEREKLİ”

Taksi krizine de değinen Sarı “Taksi teklifi 14 defa reddedildi. Ne vakit taksiye binecek olsam 4’ünden 3’ü geçiyor biri alıyor. Gelen turistler neler çekiyor, bilmiyoruz. Devlet 18 bin 395 taksiyi denetleyemez. Şirketleşmeleri gerek. Öbür yolu yok, herkes bunu bu türlü çözmüş. Taksi sistemi için pak eller operasyonu gerekli. Bu ülkede bir avuç insan 4-5 milyar lira para kazanıyor vergisiz formda. Ne fatura var, ne kontrol var. Altta ezilen taksici. UKOME de bu işe alet ediyor” dedi.

“YENİ İDARENİN DE EKSİKLİKLERİ VAR”

Yeni İBB idaresinin de eksikleri olduğunu lisana getiren Sarı “3 senede bir taksi aplikasyonunu beceremedik.  Taksi gittiği yerden boş dönüyor, trafiğin yüzde 5’i boş gezen taksiler. Bir ulaşım akademisini kuramadık. Çok mu güç? Sponsorlukla çözülebilirdi. Üstten aşağı herkesle konuştum lakin maalesef olmadı. Akademi kurulsa bu kadar kaza olmayacaktı” diye konuştu.

Sarı, trafiğin çözülebilmesi için bisiklet kültürünü geliştirilmesi, kademeli mesai saati uygulamasına geçilmesi, tercihli otobüs yolları oluşturulması tekliflerinde bulundu.CHP’li Meclis Üyesi Gencay Özcan da tenkitlere karşılık verdi. Özcan, Ulaşım Akademisi’nin açılışının önümüzdeki hafta gerçekleştirileceğini belirtti. İBB’nin 300 otobüs alımı için hala Ankara’dan onay beklendiğini, 5 bin yeni taksi tekliflerinin kerelerde reddedildiğini hatırlatan Özcan, kentteki trafik meselesinin kaynağının 25 yıllık AKP idaresi olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.