İstanbul Bienali’nde Manda Şenliği

17 Eylül’de sanatseverlerle buluşmaya hazırlanan 17. İstanbul Bienali, Cooking Sections’ın bienale özel hazırladığı kentin etrafında yok olma tehlikesi altındaki sulak alanların İstanbul’un mandaları üzerindeki tesirlerinin izini süren Çamuralem / Wallowland projesine mesken sahipliği yapıyor. Türlerarası incelemelere dikkat çekmek için de birinci sefer bir Manda Şenliği düzenleniyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 17 Eylül-20 Kasım tarihleri ortasında düzenlenecek 17. İstanbul Bienali’’in küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in üstleniyor.

Sanatçı, muharrir, araştırmacı, mimar, radyo programcısı, balıkçı, aktivist, şef, etnomüzikolog, ornitolog, deniz bilimci, kukla ustası üzere pek çok farklı disiplinde 500’ün üzerinde iştirakçinin projelerini bir ortaya getireceği bianelde, İngiltere’nin en tesirli sanat ödüllerinden Turner Mükafatı adaylığı bulunan, sanatçı ve aktivist ikili Daniel Fernández Pascual ve Alon Schwabe’nin uzun müddettir devam eden büyük ölçekli Çamuralem / Wallowland başlıklı projesi de yer alacak.

Çamuralem / Wallowland, kentin etrafında yok olma tehlikesi altındaki sulak alanların İstanbul’un mandaları üzerindeki tesirlerinin izini sürüyor.

Pascual ve Schwabe, yaşadığımız periyodun kıymetli çevresel problemlerini irdelemek için yiyecekleri bir metot olarak kullanan Cooking Section’ın kurucuları.

Cooking Sections’ın kurucuları Daniel Fernández Pascual (Solda) ve Alon Schwabe. Fotoğraf: İKSV

Yılın farklı vakitlerinde mandaları ve onların etrafındaki farklı çeşitlerin beslenme ve büyüme biçimlerine dair kapsamlı bir araştırma yürüten ikili, süreç boyunca sığırtmaçlar, biyologlar, çevreciler, muhafazacılar, etnomüzikologlar ve birçok öbür şahısla işbirliği yaptı.

Araştırmacılar Akgün İlhan, Anadolu Meraları, Burçin Çıngay, Itri Levent Erkol, Melisa Bal ve Mustafa Avcı, bölgedeki ekosistemin farklı taraflarını ortaya koymak üzere yeni araştırmalar yürüttü.

Proje, İstanbul’un dış mahallelerinde manda yetiştiriciliğinin korunmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Kentin ekoloji ve mutfak mirasının temel bir modülü olmasına karşın, genişleyen kentsel alan sonucu sulak yerlerin ve otlakların bozulması nedeniyle mandaların ömürlerinin da tehdit altında olduğunu ortaya koyuyor.

Fotoğraf: İKSV

Alternatif müzik yapan Gülinler (Gülin Kılıçay) ise İstanbul’un mandalarına adayacağı yeni bir müzik besteliyor. 17 Eylül Cumartesi günü Arnavutköy’de yapılacak şenlikte özel tadım aktiflikleri ve rehberli yürüyüş tipleri olacak. Gülinler, müziğinin prömiyerini yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.