Instagram, profillere fotoğraf / video sabitleme üzerinde çalışıyor

Sosyal medyanın en önemli platformlarından Instagram için test edilen yeni özellikler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Instagram, gerçekleştirdiği son testler ile yakında gelecek bir yeniliği daha ortaya çıkardı. Buna göre şirket, kişilerin profil sayfalarına istediklerini bir post içeriğini (Fotoğraf ya da video) sabitleyebilmesi için altyapı geliştiriyor. Bu altyapı birçok başka platformda uzun zamandır sunuluyor. Örneğin Twitter’da kişisel profiller için tweet sabitleme özelliği uzun zamandır aktif olarak kullanımda yer alıyor. Benzer bir özelliğin TikTok tarafında da yer aldığı aktarılırken, IG tarafında imkânın ne zaman herkese açılacağı henüz bilinmiyor. Aylardır test edildiği aktarılan, bu açıdan da uzakta olmadığı düşünülen özellik, kişilerin belirli içerikleri profillerinde öne çıkarabilmesi için güzel görünüyor.

Instagram için kısa süre önce de başka yenilikler de çıktı. Üzerinden hızlıca geçmek adına servise en son Reels odaklı bir “Şablonlar” özelliği geldi. Yakında herkese açılacak özellik, kişilerin çekecekleri / oluşturacakları Reels’ler için başka videolardan hazır şablonlar almasına imkân tanıyor.

Bundan önce atılan adımlardan birisi ürün etiketleme ile alakalı olmuştu. Artık belirli pazarlardaki kişiler içerikleri üzerine “ürün etiketleri” koyabiliyor. Bu sayede paylaşılan içerikteki ürünlere takipçiler hızlı şekilde ulaşabiliyor. Etiketler ile alakalı bir diğer yenilik ise kişiler odağında oldu. Artık kişiler profilleri üzerinden kendilerini örneğin fotoğrafçı ya da tasarımcı şekilde belirleyebiliyor.

Bunu yapan kişiler başka birisi tarafından örneğin bir fotoğraf üzerine etiketlenirse, kullanıcı adlarının hemen altında “fotoğrafçı” ya da “tasarımcı” ibaresi beliriyor. Instagram’da ayrıca sıralama algoritmasında değişikliğe gidiliyor. Adam Mosseri’ye göre artık orijinal içerikler daha fazla öne çıkarılacak.

Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.