Hastalıkların temelde yatan sebepler nelerdir? Değişen beslenme alışkanlıklarıyla ortaya çıkan hastalıklar…

Beslenme alışkanlıklarının her geçen gün değişmesi, sağlıklı olduğu düşünülen salataların dahi toksin deposuna dönüştüğü bir devirde kansere yakalanma oranı önü alınamaz bir formda genç-yaşlı herkesi etkisi altına alıyor. Kalp krizi, kanser ve bunun üzere hayati risk taşıyan pek çok hastalığın temelde yatan sebebi genetik faktörler dışında beslenme alışkanlıklarıdır. Bilhassa 2000’li yılların başından itibaren yeme-içme alışkanlıklarının fast fooda dönüşmesi, probiyotik içeren yiyeceklerin yerine sıhhatsiz metotlarla süratlice hazırlanan yiyeceklerin tercih edilmesi hastalıkların yayılmasını hızlandırmıştır…

Genetik faktörler, hava kirliliği, gerilim, hareketsiz hayat, alkol ve sigara tüketimi çağımızın en güçlü hastalık sebepleridir. Tüm bu nedenlerin yanında hastalıkların meydana gelmesine neden olan epey tehlikeli bir faktör bulunur: Beslenme… 10 yıl öncesiyle mukayese edildiğinde dahi yeme-içme kültüründe yadsınamaz bir değişim olduğu fark edilmektedir. Bilhassa işlenmiş besinlerin pratik olduğu gerekçesiyle öğünlerde sık sık yer verilmesi, bedenin toksin deposuna dönüşmesine, iç organların fonksiyonunu yitirmelerine ve buna bağlı olarak da karaciğer yağlanması, yüksek kolesterol ve kanser üzere hayati risk taşıyan hastalıkların süratle yayılmasına neden olmaktadır.

Hamburger, pizza, makarna, cips, şerbetli ya da sütlü tatlılar, ambalajlı abur cuburlar, nadiren ve konuttaki gereçlerle hazırlandığında o kadar da tehlikeli olmayan besinler olarak kıymetlendirilebilir. Lakin bu besinlerin daima olarak tüketilmeye devam edilmesi halinde şimdi genç yaşlarda dahi damar tıkanıklığının meydana geldiği görülmektedir. Beslenme alışkanlıkların değişmesi ve hazır besinlere yönelmenin sonucunda sıklıkla karşılaşılan hastalıklar şöyledir:

 1. Diyabet

 2. Damar tıkanıklığı

 3. Yüksek kolesterol

 4. Kalp krizi

 5. Karaciğer yağlanması

 6. Obezite

 7. Böbrek hastalıkları

Tüketmeden evvel bir defa daha düşünülmesi gereken, hayati risk taşıyan hastalıklara neden olan besinlerin listesi ortalama şöyledir:

 • Kızarmış yiyecekler

 • Şekerlemeler

 • Beyaz şeker içeren gıdalar

 • Sosis, sucuk ve salam üzere işlenmiş etler

 • Paketli gıdalar

 • Hamburger, pizza, nugget üzere fast food besinler.

 • Beyaz un ve hamur işi

 • Asitli içecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.