Haşdi Şabi Mukteda Sadr’ın parlamentoyu fesih davetini reddetti

Al Jazeera televizyon kanalına konuşan Haşdi Şabi başkanı Feyyad, Sadr Hareketi başkanının, krizi çözmeye yönelik tekliflerinin ortak bir tavra ulaşması için tartışılabileceğini söyledi.

Feyyad, Irak Meclisinin feshedilmesine yönelik taleplerin tek parti tarafından gündeme getirildiğini belirterek, “bunun kabul edilemeyecek kadar büyük bir mesele” olduğunu kaydetti.

Anayasa’ya nazaran Irak’taki idare sisteminin konsensüse dayalı olduğunu hatırlatan Feyyad, yalnızca bir partinin siyasi tavrının kabul görmeyeceğini vurguladı.

Haşdi Şabi önderi, Sadr’dan siyasi açılım yapmasını talep ettiklerini lakin kendisinin milletvekillerinin istifalarına karşın siyasi sahnede bulunduğunu belirtti.

Irak’taki Sadr Hareketi başkanı Mukteda es-Sadr, dün yaptığı açıklamada parlamentonun feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi davetinde bulunmuştu.

Şii dini ve siyasi önder Sadr, İran destekli Şii siyasi rakiplerine diyalog ve uzlaşı kapısını kapatarak, başşehir Bağdat’ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge’deki destekçilerinden talepleri yerine gelene kadar oturma hareketlerine devam etmelerini istemişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.