Giresun’da “semaver” halinde inşa edilen minare tartışmalara yol açtı

Giresun’da imali 35 yıldır devam eden Yeşil Cami’nin semaver halindeki minaresi 4,5 yılda tamamlandı.

Eynesil’de temeli 1987’de atılan Yeşil Cami, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenilerek inşa ediliyor.

İç kısmının tamamlanmasının akabinde 2012 yılında ibadete açılan caminin inşasında doğal taş dışında öbür gereç, süslemelerde ise boya kullanılmıyor.

Caminin, taşların tek tek işlenmesiyle 4,5 yılda yapılan “semaver” halindeki minaresi ise dikkati çekiyor.

Eynesil Güzel İşler Yapma ve Yaptırma Derneği Lideri Ayhan Tufanoğlu, AA muhabirine, ecdada layık olan bir eser ortaya çıkarmak istediklerini söyledi.

Aynı vakitte caminin inşaatında da çalışan taş ustası Tufanoğlu, taşları milim milim işleyerek camiyi inşa ettiklerini, bu nedenle inşaatın 35 yıldır devam ettiğini lisana getirdi.

Tufanoğlu, bu yıl caminin minaresini tamamladıklarını tabir etti. Minarenin temelinin atılması ile en üstteki alemin takılması ortasında 4,5 yıl geçtiğini anlatan Tufanoğlu, “Bu müddet zarfından yeşil taşımız ilçedeki Ören beldesinden, sarı taş Bayburt’tan, kırmızı taşları da Kürtün Deresi’nden suyun içinden çıkararak getirdik, işledik, yerine yerleştirerek minareyi tamamladık.” diye konuştu.

Tufanoğlu, vaktin uzun sürmesinin işçiliğin ağır olmasından kaynaklandığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

– “ÇAYIMIZI TANITMAK, TEMSİL ETMEK İSTEDİK”

Tufanoğlu, minarenin semaver biçiminde yapılmasına ait, “Bu caminin temelinin atılmasında büyük emeği olan merhum Hacı Mustafa Eren Efendi, Ulu Cami’ye (Kayseri’nin Bünyan ilçesindeki Ulu Cami) gidiyor, yanındakilere de ‘bizim yaptıracağımız mescide de bu türlü bir minare yapalım’ diyor, bu halde karar veriliyor.” dedi.

“ÇAYIMIZI TANITMAK, TEMSİL ETMEK İSTEDİK”

Eynesil’in çayıyla meşhur olduğuna dikkati çeken Tufanoğlu, “Burası çay memleketi, 5 çay fabrikası var. Çayımızı tanıtmak, temsil etmek istedik. Semaverde çay içmenin de farklı bir manası var, beşerler semaverin etrafında bir ortaya geliyor. Bu açıdan da semaver güzel oldu.” sözlerini kullandı.

Ayhan Tufanoğlu, caminin şadırvan üzere birtakım kısımlarındaki çalışmaların ise devam ettiğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.