G7 ülkeleri Ukrayna’ya olan dayanaklarını yineledi

Avrupa Parlamentosu Lideri Metsola, Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya’nın başlattığı savaş ile Avrupa’nın temel kıymetlerini gaye aldığını söyledi.

Metsola, Avrupa Birliğinin (AB) Ukrayna’nın yanında olduğunu tabir ederek, Ukrayna halkına da verdiği gayretten dolayı teşekkür etti.

Almanya Federal Meclis Lideri Baerbel Bas, G7 ülkeleri olarak Ukrayna’nın bağımsızlığına ve egemenliğine bir sefer daha takviye verdiklerini teyit ettiklerini belirterek, “Ukrayna desteğimize güvenebilir. Burada kelam konusu Ukrayna’nın bağımsızlığı ve bizim Avrupa’daki güvenlik yapımızdır” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, “Ukrayna halkı hepimizin demokrasisini savunuyor” diye dedi.

Bas, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Batı’daki tüm liberal demokrasilere karşı savaş açtığını vurgulayarak, “Putin bu nedenle kendi ülkesine de ziyan veriyor. Bu savaşı kazanamayacak” sözlerini kullandı.

PELOSİ: UKRAYNA HALKI HEPİMİZİN DEMOKRASİSİNİ SAVUNUYOR

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, “Ukrayna halkı yalnızca kendi demokrasilerini değil, hepimizin demokrasisini savunuyor.” diye konuştu.

Silahların susması gerektiğini söz eden Pelosi, Rusya’nın sorumlu olduğu savaş nedeniyle hesap vermesi gerektiğine işaret etti.

Pelosi, ABD’nin gelecek haftalarda Ukrayna’ya mali yardıma devam edeceğini aktardı.

Ukrayna Meclis Lideri Ruslan Stefanchuk ise G7 ülkelerinden daha fazla hava savunma sistemi ve ağır silah talep etti.

Stefanchuk, “Ordumuz sayesinde ve birebir vakitte aldığımız silahlar sayesinde cephedeki durum artık değişti. İşte bu yüzden yeni, çağdaş silahlara muhtaçlığımız var.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.