Dünyadan 117 ışık yılı uzaklıkta potansiyel olarak yaşanabilir…

Çalışma, Royal Astronomical Society’nin aylık duyurularında yayınlandı. Araştırmayı yöneten University College London’dan Prof. Dr. Jay Farihi, gözlemin gök bilimciler için tamamen yeni olduğunu söyledi. BBC News’e konuşan Farihi, “Bir beyaz cücenin yaşanabilir bölgesinde ilk kez böyle bir şey gözlemledik. Bu nedenle başka bir gezegende yaşam olasılığı var” dedi.

Beyaz cüce nedir?

Öte yandan çok büyük yıldızlar öldüklerinde kara deliklere dönüşüyor. Güneş gibi daha küçük olan yıldızlar ise beyaz cücelere dönüşüyorlar. Tüm nükleer yakıtlarını tüketmiş ve dış katmanlarını kaybetmiş bu yıldızlar, genellikle bir gezegen büyüklüğündedirler ve ilk oluştuklarında mavimsi beyaz bir ışık yayıyorlar.

Dünya’dan 117 ışık yılı uzaklıkta bulunan olası gezegenin beyaz cüceye, Dünya’nın Güneş’e olduğundan 60 kat daha yakın olduğu düşünülüyor.

Bununla birlikte bilim insanları gezegenin varlığına dair doğrudan bir kanıta sahip değil. Ancak, beyaz cücenin yaşanabilir bölgesi çevresinde dönen Ay boyutundaki 65 yapının hareketleri, gezegenin orada olduğunu gösteriyor. Yapıların birbirlerine göre uzaklıkları değişmiyor, bu da onların yakındaki bir gezegenin yerçekiminin etkisi altında olduklarını düşündürüyor.

Prof. Dr. Farihi’ye göre, yaşanabilir bölge, bir gezegende sıvı suyun bulunabileceği ve dolayısıyla yaşamı destekleyebileceği yıldızın etrafındaki bir bantta yer alıyor. Bu bölge, genellikle ‘Goldilocks bölgesi’ olarak anılıyor.

Farihi, araştırmanın sonuçlarının, gökbilimcilerin beyaz cücelerin etrafındaki gezegenlerin doğrudan kanıtlarını aktif olarak aramaları için bir teşvik görevi görmesi gerektiğini belirterek, “Eğer bir tane bulursak, bu durum onun genellikle yaygın olduğu anlamına gelir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.