Diyarbakır’da ucuz et ve kıyma kuyruğu

Diyarbakır’da et fiyatlarına son 20 gün içinde gelen zam, vatandaşları Et ve Süt Kurumu’na yönlendirdi. Satış mağazası önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, ucuz et alabilmek için saatlerce kuyrukta bekliyor.

Amida Haber’in haberine göre; Diyarbakır Merkez Yenişehir ilçesindeki Et ve Süt Kurumu Diyarbakır Kombinası Satış Mağazası önünde yaz, kış uzun kuyruklar eksik olmuyor.

Ramazan ayı nedeniyle vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren ucuz et alabilmek için saatlerce bekliyor. Kıymanın kilosunun 119 lira, kuşbaşının 129 liradan satıldığı kombina satış mağazasında sıraya girenlerin bu işi ranta dönüştürmemesi için bir kişiye en fazla 1 kilo kıyma ve 1 kilo kuşbaşı satılıyor.

“Yaz kış insanlar kuyrukta”

Kasaplarda fahiş fiyat artışı olduğunu söyleyen bir vatandaş, “20 gün içinde kuzu etine yüzde 30’a yakın zam geldi. 190 TL olan kırmızı etin kilosu 220 TL’nin üstüne çıktı. Emekli maaşı ile geçim olmuyor. Bende mecburen bir kilo kıyma alabilmek için sıramı bekliyorum. Son 5 yıldır alışverişimi buradan yapıyorum. Yaz kış hep insanlar kuyrukta. İnşallah ülke normale döner. Bu şekilde nereye kadar gidecek bilmiyorum” diye konuştu.

Vatandaşlar, Et ve Süt Kurumu ile kasaplar arasında 90 ila100 liralık fiyat farkı bulunduğunu belirtti.

Günde bin kişi geliyor

Diyarbakır Et ve Süt Kombinası yetkilileri, merkezdeki tek satış mağazasında günde ortalama 2 ton kıyma, 2 ton da kuşbaşı olmak üzere 4 ton et satıldığını söyledi.

Günde ortalama bin kişinin alışveriş yaptığını belirten yetkililer, ramazan ayı nedeniyle yoğunluk yaşandığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir