Diyanet’ten MEB’e üstü kapalı ‘ahlak’ daveti

Cumhuriyet, AKP’nin Kızılcaha-mam’da gerçekleştirilen 30. İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’nda, kimi AKP milletvekillerince “müfredata ahlak ve adap dersi konulması” önerisi getirildiğini, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de “Müfredata cari açık dersi konulunca, cari açık da kapanmıyor” cevabı verdiğini gündeme getirdi.

AKP’li vekillerin akabinde benzeri bir çıkış da Diyanet’ten geldi. İstanbul’da gerçekleştirilen 41. Vilayet Müftüleri İstişare Toplantısı’nın akabinde açıklanan ve “kamuoyuyla paylaşılmasında yarar görüldüğü” belirtilen sonuç bildirgesinin birinci hususunda, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na (MEB) üstü kapalı müfredat daveti yapıldı. “İnsanı seçkin kılan yeteneklerden birinin, bilgi sahibi olabilmesi ve bilgiyi kullanabilmesi” olduğu kaydedilen unsurda, “Bilgiyi pahalı kılan, onun bir ahlak ve hukuk tabanında üretilmesi, öğretilmesi ve işlenmesidir” denildi.

AKADEMİ ÖVÜLDÜ

Her geçen gün eğitim kurumlarının sorumluluklarının arttığı kaydedilen unsurda, “güncel gereksinimlerin giderilmesi ve çağın sorunlarının tahlili noktasında eğitim kurumlarının daha fazla inisiyatif alması, ömrün gerçeklikleri ve toplumun pratikleriyle uyumlu bir müfredat geliştirilmesi gerektiği” belirtildi.

Bilgi ve bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin “değer erozyonuna taban hazırladığı” savunulan bildirgede, kamuoyunun reaksiyonunu toplayan Diyanet Akademisi de övüldü. Bildirgede, “Başkanlığımız, işçisine yönelik hizmet öncesi eğitim yapma imkânına kavuşmuştur. Akademinin imkânlarıyla başkanlığımızın sunduğu hizmetlerin aktifliği ve verimliliği artacak” denildi. Sık sık gündeme gelen 4-6 yaş Kuran kurslarına “yurttaşların büyük teveccüh gösterdiği” savunulan bildirgede, “taleplerin karşılanabilmesi için gerekli fiziki imkânların ve işçi dayanağının sağlanmasının kıymetli olduğu” kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.