CHP’li Faik Öztrak: Erdoğan, çark etti, tüm dediklerini yutmak zorunda kaldı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Merkez İdare Şurası (MYK) toplantısı devam ederken CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Öztrak; Gaziantep ve Mardin’deki trafik kazalarının ciddiyetle soruşturulması için davet yaptı.

“KAZALARIN CİDDİYETLE SORUŞTURULMASINI VE AĞIR CEZALARIN VERİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Dış siyaset ve iktisat alanına bilhassa vurgu yapan Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Hafta sonu Gaziantep ve Mardin Derik’te, feci trafik kazaları yaşadık. Her iki kazada 35 yurttaşımız ömrünü yitirdi. Yüreklerimiz parçalandı. Hayatını yitiren tüm yurttaşlarımıza, Allah’tan rahmet diliyoruz. Kederli ailelerine baş sıhhati diliyoruz. Mardin Derik’te yaşanan kazalardaki TIR’ların, birebir firmaya ilişkin olduğu söyleniyor. Bu da iş ve araç güvenliği konusunda, taviz verildiği kuşkularını artırıyor. Öteki taraftan, biz artan masraflar nedeniyle; otobüslerin, kamyonların eskiyen lastiklerini değiştirmek yerine artık lastiklerine diş açtığını tekraren söyledik. Bakımların, sigortaların vaktinde yapılamadığını anlattık. Bu tehlikelerle ilgili uyardık. Hükümet ise kamyoncu ve otobüsçü esnafının sesini duymadı. Bu kazalarda, bunların rolü olup olmadığı da araştırılmalıdır. Biz tüm bu kazaların ciddiyetle soruşturulmasını ve sorumlular hakkında en ağır cezaların verilmesini bekliyoruz.

İSRAİL’İN BÖLGEDEKİ DURUMU, GAYE VE PRENSİPLERİ DEĞİŞTİ Mİ

Bu devirde, dış siyasette akıl ve sağduyu yerini hamaset ve popülizme bırakmıştır. Dışişleri Bakanlığımız; ehliyet ve liyakat kurumu olmaktan çıkarılmış, AK Partili siyasalların arpalığına çevrilmiştir. ‘Bakara, makara’ diyerek, kutsal kitabımızla alay eden; elbise askılarında, ayakkabı kutularında rüşvet aldığı argüman edilen bakanlar, saray şürekâsına mensup eski siyasetçiler, Erdoğan tarafından, büyükelçi atanmıştır. Meslekten yetişmiş, ehliyet ve liyakat sahibi dışişleri takımları ise ‘monşer’ denerek, devre dışı bırakılmıştır. Diplomasi çoğunlukla saklı değil, lakin sessiz yürütülür. Erdoğan bu en temel kurala bile uymamıştır. Bağırıp, çağırarak işleri yürütmeye çalışmıştır. Olgularla değil, algılarla dış siyaset yapmaya kalkmıştır. Her seçim öncesi, sokakları coşturmak için öbür ülkeleri ve önderleri düşman ilan etmekte, ölçüsüz laflar etmekte bir sakınca görmemiştir. Erdoğan, Davos’ta ‘one minutes’ tiyatrosunu oynarken, İsrail için ne demişti? ‘Siz öldürmeyi çok âlâ bilirsiniz.’ Erdoğan İsrail için, daha neler dedi neler… 2014’te çıktı, ‘İsrail şu anda terör estiriyor, şu anda bir soykırım yapıyor, ben bu vazifede bulunduğum sürece hiçbir vakit, İsrail ile olumlu bir şey düşünemem’ dedi. İsrail’in bölgedeki konumu, gaye ve unsurları değişti mi? Hayır. Hepsi yerli yerinde duruyor. Fakat ‘ben vazifede olduğum surece, İsrail ile olumlu bir şey düşünmem’ diyen Erdoğan, çark etti, tüm dediklerini yutmak zorunda kaldı. Seçimler yaklaşırken de İsrail’le bağlantıları, yine büyükelçilik düzeyine çıkardı.

ERDOĞAN PARAYA SIKIŞINCA DÜN SÖYLEDİĞİ NE KADAR AĞIR KELAM VARSA BUGÜN HEPSİNİ YALAYIP YUTTU

Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayetinin akabinde, Suudi Arabistan Veliaht Prensi’ne, etmedik laf bırakmadı. Suudi Veliaht Prens için, yandaş medyasında, ‘katil’, ‘seri katil’ manşetleri attırdı. Gazeteleri, ‘Kaşıkçı’nın mevt buyruğu Selman’dan’ diye, koca puntolu başlıklarla çıktı. Lakin sonra ‘gösteririz lakin vermeyiz’ dediği Kaşıkçı evrakını, şahsen kendi elleriyle, Suudi Arabistan’a verdi. ‘Katil’, ‘seri katil’ dediği prensi, kucaklayıp, öptü. Necip Fazıl’ın dediği üzere ‘insanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı beşerden kork.’ Erdoğan paraya sıkışınca, Körfez Pirleri, Buyrukları için dün söylediği ne kadar ağır kelam varsa, bugün hepsini bir hoş yalayıp yuttu.

ARTIK ERDOĞAN SİYASETEN TOPAL ÖRDEKTİR

Siyasette kuraldır: ‘Kirleten bedelini öder.’ Bunu yalnızca biz söylemiyoruz. Erdoğan’ın Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Cemil Çiçek de ‘siyasette adama kirlettiği testiden su içirirler’ diyerek, durumu hoş özetlemiş. Bugün Erdoğan’a, İhvan-ı Müslimin duşuna sala verdiriyorlar. Bu uğurda söylediği ne varsa, yutturup, yediriyorlar. Artık Erdoğan siyaseten topal ördektir. Seçimler yaklaşırken, paraya gereksinimi vardır. Dış siyasette bir muvaffakiyet öyküsüne muhtaçlığı vardır. Artık müzik kutusu üzere, kim parayı verirse onun müziğini çalmaya başlamıştır. Bu kadar çark, sıhhate da ziyanlıdır. Omurgası olanın, belini kırar. Bu kadar çark prestij kazandırmaz.

Biz buradan hem Erdoğan’ı, hem de tüm memleketler arası muhataplarımızı bir uyaralım. Kimse artık, bu gidici olduğu muhakkak idarenin zafiyetlerini kullanıp, kalıcı olmayacak ödünler koparmaya kalkmasın. Kısa vadeli kazanımlar uğruna, kimse uzun vadeli çıkarlarını riske atmasın. Herkes adımlarını bu gerçeğe nazaran ayarlasın.

MİLLETİN GÖZÜNÜ BOYAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde, göstermelik 20-30 kuruşluk indirimlerle, milletin gözünü boyamaya çalışıyorlar. Ancak milletimiz artık algıya değil, fiyat etiketlerine bakıyor. Millet yaşadığını biliyor, halini görüyor. Etiketlere bakan vatandaşlarımız; ‘oy veriyoruz, yiyecek bulamıyoruz, söyledikleri indirim de yalan’ diyerek isyan ediyor.

Ama öbür tarafta AK Parti’nin Kahramanmaraş Bayan Kolları Lideri, ‘kriz yok; market sepetini istediğimiz kadar dolduruyoruz, döke saça kullanabiliyoruz’ diyerek, milletimizle alay ediyor. Milletin kendisiyle alay eden Saray şürekâsına karşılığı ise, Kahramanmaraş’ın komşusu, Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki, bir vatandaşımız veriyor: ‘Yiyecek ekmeğe muhtacım; sabah, öğlen, akşam çayla ekmek, ‘açlıktan kimse ölmez’ diyorlar ancak ölüyorum, açım’ diyor. İşte memleketimizden insan manzaraları…

Bir tarafta döke saça yaşayan Saray ve şürekâsı, öbür tarafta sabah, öğlen, akşam, çay ekmekle öğün atlatanlar. ‘Açlıktan ölüyorum’ diyenler. Erdoğan ve onun ucube şahsım hükümeti sistemi, yalnızca ülkemizin kaynaklarını yağmalatmakla kalmadı. Milletimizin huzurunu, sevincini çaldı.

KARANLIK GÜNLERİN SONLANMASINA ARTIK ÇOK AZ KALDI

Altı parti, ‘bizim belirleyeceğimiz ortak adayımız, Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak’ dedi. Milletimiz müsterih olsun. Karanlık günlerin sonlanmasına artık çok az kaldı. Artık bu topraklarda; toplumsal kutuplaşma son bulacak. Toplumsal barış hâkim olacak. Öfke ve nefret lisanı kaybedecek. Nezaket ve karşılıklı hürmet kazanacak. Ahlaki yozlaşmanın ve manevi tahribatın önüne set çekilecek. Rüşvet, torpil, iltimas son bulacak. Adalet, dürüstlük ve liyakat gelecek. Hak eden, hak ettiğini eksiksiz alacak.”

Öztrak, basın mensuplarından gelen sorulara da cevap verdi.

“HER ŞEY VAKTİNDE VE TABANINDA OLACAK”

Öztrak, altı siyasi parti genel liderinin bir ortaya geldiği altıncı başkanlar buluşmasında Cumhurbaşkanı adayının gündeme gelip gelmediği istikametindeki soruya şu cevabı verdi:

“Sürecin nasıl işleyeceğini baştan beri altı parti de açıklıyor. Seçim kararı alınsın, şayet isim çok merak ediliyorsa, o vakit açıklanacağı; tekraren söylendi. Süreç çok hoş işleyecek. Seçim öncesi, seçim periyodu, seçim günü, seçim sonrası; tüm süreçlerde dün birlikte yol yürüme kararı çıkmıştır. Hiç kimse merak etmesin. Her şey vaktinde ve tabanında yapılacaktır. Daha evvel taahhüt edildiği üzere. Bundan sonraki toplantı, 2 Ekim’de saat 14.00’te Genel Merkez’imizde yapılacak. Süreç tıkır tıkır işliyor. İşlemeye de devam edecek” karşılığı verdi.

“CUMHURBAŞKANI ALTILI MASADA BELİRLENECEK”

İYİ Parti İstanbul Vilayet Lideri Buğra Kavuncu’nun “Ben ve teşkilatlarımız Meral Akşener’in en yanlışsız kişi olduğuna inanıyoruz” tabirlerinin ve “Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili en çok Mansur Yavaş’ın isminin geçtiğini” söylemesinin sorulması üzerine Öztrak, şunları söyledi:

“Sayın Yavaş, Ankaralılar tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Liderimiz olarak seçilmiştir. Tüm büyükşehir belediye liderimiz üzere üstün hizmetler vermektedir. Dün bir sefer daha kuvvetli bir halde altı çizildiği üzere; milletimiz emin olsun, ortak cumhurbaşkanı adayımız altılı masada belirlenecektir. Hem Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. cumhurbaşkanı hem de herkesin cumhurbaşkanı olacaktır.”

“YDK SÖZCÜLERİ GEREKLİ BİLGİLERİ VERECEK”

Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan için Yüksek Disiplin Heyeti (YDK) toplantısından çıkan kararın sorulması üzerine Öztrak, “Biz bir kez belgeyi YDK’ya göndeririz, süreç orada yürür, sürecin sahibi YDK’dır. Münasebetiyle ne olup ne bittiği ile ilgili olarak YDK sözcüleri gerekli bilgileri verecektir. Biz MYK olarak bu sürece en ufak bir karışmada bulunamayız; tüzüğümüz gereği” dedi.

“GÜVENLİK AÇIĞI VARSA GİDERİLMESİ GEREKİR”

Derik Ceza Hakimliği’nin, trafik kazasıyla ilgili yayın yasağı kararı alması hakkında Öztrak, “Bu tıp düşünceli süreçlerde, neden yayın yasağı getirilir, mevzu milletin gözü önünde açıkça tartışılmaz, bunu anlamak mümkün değil. Bu mevzuda talebimizi söyledik. Güvenlik açığı, yüksek maaliyetler nedeniyle ve bu çerçevede esnaflarımıza yapılmayan yardımlar, verilmeyen takviyeler nedeniyle; ulaştırmada bir güvenlik açığı oluşuyorsa, bu güvenlik açığının kesinlikle üzerine gidilmesi ve bunun bir an evvel bitirilmesi lazımdır. Biz tekraren bunu lisana getirdik” dedi.

“S400’LERİ NİÇİN ALDINIZ’ DİYE SORMAK HAKKIMIZ”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “S400’leri kime karşı kullanacaksınız” kelamlarına gelen yansıların sorulması üzerine Öztrak, şunları söyledi:

“Genel Liderimiz bu işin başında, ‘bu coğrafyada hava savunma sisteminde açık kabul edilemez, S400 bir ihtiyaçsa alınmalıdır’ demişti. Ben de bunu parti sözcüsü olarak tekrar ettim. S400’ler alındı lakin bir türlü aktive edilmedi. Dünyanın en kıymetli hurdası halinde yatıyor. Yetmiyor üstüne yenilerini de alıyoruz. Artık ben buradan soruyorum. Türkiye İdlib’te askerlerimizin korunması için hava savunmasına gereksinim duyduğunda bu S400’ler neredeydi? 34 askerimiz orada şehit oldu. O vakit bu S400’ler alınmıştı. Fakat askerimize hava müdafaası sağlayamadı. Artık bizim, ‘siz bunu kime karşı kullanmak için aldınız’ diye sormak da hakkımızdır. Milletimizin parasının hesabını sormak hakkımızdır, muhalefet partisi olarak.”

“GEREKİRSE OY ÇUVALLARININ ÜSTÜNDE YATACAĞIZ”

İçişleri Bakanlığı, DEVA Partisi, Zafer Partisi ortasında sığınmacı seçmen tartışması yaşanmasına ait soru üzerine Öztrak, “Bu bahis bizim de yakından takip ettiğimiz bir husustur. Fakat kimsenin tasası olmaz. Biz sandıklarda sahip çıkmaya kararlıyız. Seçmen listelerini tek tek inceleyeceğiz. Bütün çalışmaları takip ediyoruz. Gerekirse Türkiye’nin her yerinde bundan evvelki son seçimde olduğu üzere oy çuvallarının üstünde yatacağız” karşılığı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.