Bursa’daki uçak kazası tüm detaylarıyla araştırılıyor

Bursa Osmangazi’de evlerin arasına düşen tek motorlu uçağın bağlı olduğu hava yolu şirketinden yapılan açıklamada, kazanın meydana geliş şeklinin tüm detaylarıyla araştırıldığı kaydedildi.

BURSA (İGFA) – Bursa’nın Osmangazi ilçesinde dün yaşanan ve iki pilotun ölümüne neden olan uçak kazasıyla ilgili uçağın bağlı olduğu havayolu şirketi PIC Uçuş Türkiye’den açıklama geldi.

Şirket, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bursa Yunuseli Havalimanı’ndan Yenişehir Havalimanı’na seyrüsefer düzenlemek amacıyla kalkış yapan TC-UPT tescilli hava aracının henüz sebebi bilinmeyen bir nedenden ötürü kırıma uğradığı kaydedildi.

Kaza sonrasında ilk önceliklerinin arama ve kurtarma ekipleri ile koordineli bir şekilde hava aracımıza ulaşıp uçuş ekibinin ve bölgede yaşayan vatandaşların sağlık durumları ile alakalı bilgi edinmek olduğu kaydedilen açıklamada, “Bu elim kazanın gerçekleştiği bölgede hiçbir vatandaşımız zarar görmemiş olsa da ne yazık ki pilotlarımız Plt. Murat Avşar ve Plt. Furkan Otkum, meydana gelen elim hadisede vefat etmiştir. Acımız çok büyük. Bu zorlu süreç bizler kadar vefat eden pilotlarımızın yakınları için de zor bir süreçtir. Bu elim kazanın meydana geliş sebeplerinin şeffaflıkla araştırılması konusunda hava aracı/motor/pervane üreticileri, Emniyet Güçleri, Ulaşım Emniyeti İnceleme Komisyonu ve ilgili diğer tüm otoritelerle iletişimimiz, koordinasyonumuz ve inceleme sürecimiz devam etmektedir. Öte yandan, vefat eden ekibimizin aileleri ile de temas halinde ve yaralarımızı sarmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Bizlere ve vefat eden kanat arkadaşlarımıza bu zor süreçte vermiş olduğunuz destek için teşekkür ederiz. Meydana gelen bu elim kazada vefat eden uçuş ekibimizin tüm yakınları ve sevenlerinin ve havacılık camiamızın başı sağolsun” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan alınan bilgiye göre soruşturma kapsamında polis ekiplerince emniyete çağırılan uçağın bağlı olduğu şirketin sahibi Yenal Ahmet T., uçakların sivil havacılık uçuş kurallarını denetleyen Fevzi A. ve uçak teknisyeni Mustafa K. işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.