Bitcoin 30 bin doları aştı ama El Salvador hala zararda…

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bankacılık krizi nedeniyle faiz artırım döngüsünü sonlandıracağı beklentisinin yatırımcıların riskli varlıklarda iştahını artıracağı öngörüsüyle kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı, 10 ay sonra yeniden 30 bin doların üzerine çıktı. Kripto paranın son bir haftadaki değer kazancı yüzde 7,8’i buldu. İkinci en büyük dijital varlık olan Ethereum, 24 saatte yüzde 3,1’lik artışla 1.918 dolardan işlem görüyor. Ethereum’daki haftalık kazanç yüzde 5,9 oldu.

Bitcoin’in son 10 ayda en yüksek seviyeyi görmesine rağmen, 2021 yılında Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kullanacağını duyuran El Salvador’da işler iyi gitmiyor. Bloomberg’in hesaplamalarına göre El Salvador, yaklaşık 108 milyon dolarlık bir maliyet ile 2 bin 546 Bitcoin satın aldı. Fakat söz konusu Bitcoinler sadece 77 milyon dolar değerinde. Bitcoin 30 bin doların üzerine çıksa da El Salvador’un ekonomisi Bitcoin üzerinden hala %29 daha az değerli.

Geçtiğimiz sene kasım ayında Bitcoin’in kripto para piyasasındaki düşüşlerinin ardından El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele harekete geçerek her gün 1 adet Bitcoin satın alacaklarını söylemişti. Bitcoin’in ulusal para birimi olduğu El Salvador da ise, başkan Bukele’nin kararı açıkladığı ilk gündeki Bitcoin popülerliği ve değeri ülke çapında dinmiş durumda ve El Salvador ekonomisi çıkmaza girmiş gibi görünüyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir