Başbakanken yaşadığı olayı ilk kez anlattı

Altılı masa üyelerinden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Halk TV canlı yayınında Suat Toktaş’ın soruları yanıtladı.

Davutoğlu, Başbakan olduğu dönemdeki olayı da ilk kez anlattı.

Yargının içerisinde bulunduğu durumunu o zamanlardan başladığını dile getiren Davutoğlu, yargıda hizipleşme olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Başbakanken HSYK seçimi için Yargıda Birlik Platformu geldi. Biri ‘ülkücüler adına konuşuyorum’ dedi, biri ‘sosyal demokratlar adına’ dedi, biri ‘muhafazakarlar adına’ dedi, birisi şu vakıf, birisi bu vakıf dedi. Yargı mensubunun vakfı, derneği, cemaati olmaz.”

KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞI

Davuutoğlu Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş’ın ‘Bir adayın Alevi olması sizin için sorun mu?’ sorusuna ‘Hayır’ yanıtını verdi. Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na ilişkin adaylık tartışmaları ile ilgili sorulara da yanıt verdi.

Davutoğlu “Tükiye Cumhuriyeti vatandaşları hangi mezhebi ve etnik kökenden olurlarsa olsunlar -Kürt olmaları da mı? tabi asla… hangi siyasi felsefeyi benimsemiş olurlarsa olsunlar hepsi eşit vatandaştırlar. Hepsinin cumhurbaşkanı olma ehliyeti niteliği vardır” diye konuştu.

Davutoğlu adaylık için önemli olan kriterin kazanabilirlik olduğunu vurguladı.

Davutoğlu 2 Ekim’deki toplantıda da adaylık konusunun konuşulmayacağı düşüncesinde olduğunu, 6 lider olarak seçim tarihi belirlenene kadar bu konuda konuşmama kararı aldıklarını hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.