Bakanlık açıkladı! Beykoz doğal sit alanlarının 18 etabı tamamlandı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Beykoz’da 19 etapta yürütülen sit derecelendirme çalışmalarından 18’inin tamamlandığını duyurdu.

Çalışma Boğaziçi alanı dışındaki doğal sit alanlarında bitti

Bakanlığa bağlı Tabiat Varlıklarını Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, İstanbul’un Beykoz ilçesinde yürütülen sit derecelendirme çalışmaları Boğaziçi alanı dışındaki doğal sit alanlarının tümünde tamamlandı.

Boğaziçi alanı hudutları dışında kalan doğal sit alanları, 19 etap halinde tekrar ele alındı

Boğaziçi alanı sonları dışında kalan doğal sit alanları, Türkiye genelinde başlatılan ardışık dört mevsim çalışmasına dayalı; ekolojik temelli bilimsel araştırma raporları kapsamında 19 etap halinde tekrar değerlendirildi.

600 hektarlık alanda son basamağa gelirdi

Bu bölgede 18 etaptaki 25 bin 809 hektarlık alanda tescil süreci tamamlanırken, 600 hektarlık alanda ise son kademeye gelindiği açıklandı.

“3 bin 500 hektarın üstündeki alanda planlamalar tamamlandı”

Bakanlık açıklamasında şu sözler yer aldı:

”Bu kapsamda 18 etaptaki 25 bin 809 hektarlık alanda tescil süreci tamamlanmış, 600 hektarlık alanda ise son kademeye gelinmiştir. Tescili tamamlanan bölgede yerleşim bulunan Çengeldere, Fatih, Yavuzselim, Baklacı, Çiftlik, Görele, Gümüşsuyu ve İncirliköy mahallelerini de kapsayan 3 bin 500 hektarın üstündeki alanda da planlama çalışmaları tamamlandı. Öteki bölgelerde ise planlama çalışmaları devam etmektedir.”

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.