Bakan Muş, doğal gaz artırımının nedenini açıkladı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, doğal gaza yapılan artırımla ilgili açıklama yaptı.

Doğal gazda hala sübvansiyon olduğunu söyleyen Muş, “Bu artışlar, artık bütçenin imkanlarının daha fazla elvermediği için yansıtılmak durumunda kaldı.” dedi.

Muş, bütçeden bütün imkanların kullanıldığını ve sübvansiyonun azamî düzeyden yapıldığını belirterek, “Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor. Bir de bu bütçe nereden oluşuyor onu da söyleyeyim. Bizim bir güç kaynağımız yok, onu bütçeye kaynak oluşturmuyoruz. Münasebetiyle toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin ortalama güç ithalatının 35-40 milyar dolar olduğunu söyleyen Muş, “Pandemi sürecindeki datalar çok sağlıklı olmaz. Geçen sene 51 milyar dolar, bu sene 100 milyar doların üzerine çıkıyor. Münasebetiyle bizim klasik ortalama fiyatımızın 3 katı güç faturasıyla karşı karşıyayız. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz.” diye konuştu.

ZAM ORANLARI

1 Eylül itibariyle konutlarda elektrik tarifesine yüzde 20 yapılmış, doğal gazda da konut tarifesinde ortalama yüzde 20,4, KOBİ’lerde yüzde 47,6, sanayi tarifesinde yüzde 50,8 ve elektrik üretim hedefli tarifede yüzde 49,5 artırım yapılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.