Avustralya’da enflasyon son 20 yılın zirvesinde

Avustralya’da yılık enflasyon bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,1 oldu. Bu oran, son 20 yılın en yüksek seviyesi.

Avustralya İstatistik Kurumu Fiyat İstatistikleri Başkanı Michelle Marquardt, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kaydedilen 5,1’lik enflasyon rakamının ülkede Mal ve Hizmet Vergisi uygulamasının yürürlüğe girmesinden bu yana en yüksek enflasyon rakamı olduğunu ifade etti. Marquardt, ülkede 2000 yılında GST’nin uygulanmaya başlamasıyla enflasyonun 2001 yılında yüzde 6,1’e çıktığını anımsattı.

TÜFE’nin Mart 2022’de çeyreklik bazda yüzde 2,1 olarak kaydedildiğini ve bu düzeyde yüksek çıkmasında konut fiyatları, akaryakıt ve eğitim maliyetlerindeki yükselişin etkili olduğunu söyleyen Marquardt, “Devam eden inşaat malzemeleri ve iş gücü sıkıntısı, artan navlun maliyetleri ve sektöre yönelik devam eden güçlü talep, yeni inşa edilen konutların fiyat artışlarına katkıda bulundu” ifadelerini kullandı.

Bu arada, Avustralya Merkez Bankası’nın yıllık 3,7 beklentisinin çok üzerinde bir enflasyon rakamının ortaya çıkmasıyla, ülkede önümüzdeki haftalarda faiz artışı yaşanacağı konuşulmaya başlandı.

IS Oxford Economics’ten Sean Langcake, Çin’de artan enflasyonist baskıların da etkisiyle faiz artışının Merkez Bankası’nın önümüzdeki mayıs ayının başında yapacağı yönetim kurulu toplantısında masada olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.