AKP’li vekilin ‘Halkımız zenginleşti’ tabiri tartışma yarattı: CHP’li Sertel’den ‘Nerede yaşıyorsunuz?’ reaksiyonu

TKİ’nin 2019 ve 2020 yılı bilanço ve hesapları, TBMM KİT Komisyonu’nda dün görüşüldü. CHP İzmir Milletvekili ve KİT Kurulu CHP Kümesi sözcüsü Atila Sertel, TKİ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan’a, “Ücretsiz kömür dağıtımı yapılan aile sayısı, 4 yılda 2 milyon 451 binden 1 milyon 641 bine düşmüş. Yaklaşık 800 bin aile düşmüş dört yıl içinde. Dağıtılan kömür de 2 milyon 228 bin tondan 1 milyon 492 bin tona düşmüş yani yaklaşık 1 milyon ton düşmüş. Halk giderek fakirleşirken, ekonomik olarak büyük ıstırap içindeyken bu yardım ölçüleri nasıl oldu da düştü” diye sordu.

CHP’li Sertel’in bu sorusu üzerine AKP Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan ve AKP Antalya Milletvekili Kemal Çelik “Halkımız zenginleşti” diyerek karşılık verdi. Bunun üzerine Sertel ile AKP milletvekilleri ortasında kelamlı tartışma yaşandı.

“MİLLET AÇ, MİLLET SUSUZ”

Sertel, “Halkımızın zenginleşip zenginleşmediğini önümüzdeki seçimde göreceksiniz. O denli makûs bir darbe vuracak ki halk size yani yemin ediyorum muhalefet sıralarına bile sayıda azınlıkta geleceksiniz, göreceksiniz! Bakın, bunu, bugünü, bu söylemi tarihe not düşün. ‘Halk zenginleşti.’ diyorsunuz. Bir milletvekiliniz çıkıyor ‘Soğan ekmek yiyin’ diyor, bir milletvekili çıkıyor ‘Aç mı var bu ülkede?’ diyor; ya millet aç, millet susuz, millet yoksulluk içinde kıvranıyor görmüyor musunuz? Doğal gazları kesiliyor, 4 milyon insanın elektriği kesiliyor, nasıl zenginleşti Kemal Beyefendi? Nerede yaşıyorsunuz?” diye konuştu.

“SOKAĞA ÇIKSANIZ SİZ GÖRECEKSİNİZ DE SOKAĞA ÇIKACAK YÜZÜNÜZ KALMADI”

Tutanaklara da yansıyan tartışmanın devamında CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, AKP’li milletvekillerine “Sokağa çıksanız siz göreceksiniz de sokağa çıkacak yüzünüz kalmadı” dedi. Sertel, şunları söyledi:

“Bakın, ben tek başıma geziyorum, tek başıma vilayet il geziyorum; tek başıma kendi ilimde, İzmir’de ayak basmadığım mahalle, sokak yok. Varsa teze girerim, gelsin benimle Kemal Beyefendi, gezelim Ankara sokaklarında, gidelim esnafa soralım bakalım, nasıl yangın var? Gelsin Kemal Beyefendi benimle, Keçiören’e gidelim. Bakın, İstanbul’da Sultanbeyli’ye gidelim ya, var mısınız? Sultanbeyli AKP’nin kalesi üzere. Açlıktan beşerler güç durumda. İstediğiniz ilçeye, istediğiniz yere sizinle gitmeye hazırım. İsterseniz teğe bir, isterseniz ikiye iki gidelim. Gezelim; esnafın, halkın sıkıntılarını soralım ya. Soralım, millet nitekim muhtaçlık sahibi mi, değil mi soralım?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.