ABD’den İran’a ‘anlaşma’ bildirisi: Son karşılığı bizi geriletiyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO‘daki temaslarından sonra düzenlenen basın toplantısında İran ile nükleer mutabakata ABD’nin dönmesi konusunda yürütülen müzakerelere ait soruyu yanıtladı.

Antony Blinken, müzakereler sonucunda ortaya çıkan kesin metne İran’ın karşılığını incelediklerini aktararak, Tahran idaresinin mutabakat dışı talepleri bulunduğunu söz etti.

Blinken, “Son haftalarda kimi boşlukları doldurmuştuk. İran, Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı ile ilgisiz birtakım taleplerinden uzaklaşmıştı. Fakat son karşılıkları bizi geriletiyor. Sonuncu koşullarımızı karşılamayan bir mutabakata varacak değiliz” dedi.

NE OLMUŞTU?

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, 2 Eylül’de yaptığı yazılı açıklamada, taslak muahede metnine ABD’nin verdiği cevabın Tahran tarafından çeşitli seviyelerde incelendiğini ve hazırlanan yanıtın müzakerelerin koordinatörüne gönderildiğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de mevzuyla ilgili yazılı açıklamasında, “İran’ın cevabını aldığımızı teyit edebiliriz. Bunu inceliyoruz, cevap vereceğiz fakat ne yazık ki yapan değil” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.